İsviçre'de Tartışmalı Karar Müslüman Öğrenciler Öğretmenle Tokalaşmak Zorunda

İsviçre’de Basel Kantonundaki Eğitim, Kültür ve Spor İdaresi (BKSD) Therwil’deki bir okul için yaptığı hukuki incelemenin sonunda Müslüman öğrencilerin öğretmenle el sıkışmaya zorlanabileceği kararını verdi.

admin 1 Haziran 2016

Karara göre el sıkışmaktan kaçınan öğrencilerin velileri 5.000 Franken’a kadar para cezasıyla cezalandırılabilecekler.

Kararın arka planını Therwil’deki bir ortaokulda Suriyeli iki öğrencinin kadın öğretmenin elini sıkmak istememesi oluşturuyor. İslam’ın karşı cinsler arasındaki teması yasaklaması nedeniyle kadın öğretmenlerinin elini sıkmayan öğrencilere okul istisnai bir izin vermişti. Bu izin BKSD’nin kararı ile kaldırıldı. “Kadın erkek eşitliği konusundaki kamusal ilgi ve yabancıların entegrasyonu inanç özgürlüğünden daha ağır basar” denilen kararda el sıkışmanın İslam inancının temelini sarsmadığı ve öğretmenin tokalaşmayı sonuna kadar talep edebileceği belirtildi.

Kararı sevinçle karşılayan okul yaptığı açıklamada öğrencilere tokalaşma konusunda yeniden talepte bulunulacağını belirtti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |