Arakan Sorunu Rohingya’lar Hâlâ Tehdit Altında

Geçen yıl demokratik seçimlerle iktidara gelen Burma hükûmetine danışmanlık hizmeti sunan 1991 Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi ülkede yaşayan Müslüman azınlık için kullanılan “Rohingya“ tabirinin kullanılmamasını talep etti.

admin 1 Haziran 2016

Almanya menşeli Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu (GfbV)‘nun Asya Sorumlusu Ulrich Delius, bunun askerî cunta dönemine ait antidemokratik bir talep olduğunu vurgulayarak, halkların kendilerine has tanımlamalarının yasaklanması durumunda özgürlük ve haysiyet içinde bir yaşamın mümkün olmayacağını savundu.

Burma’da hâlâ 125.000 Rohingya’nın insani olmayan koşullar altında yaşadığını hatırlatan Delius, Aung San Suu Kyi’nin çözüm girişimlerinin inandırıcı olmadığını beyan etti.

Burma devleti Rohingya’ları Bangladeş’ten gelen illegal göçmenler olarak gördüğü için onları “Bengali” olarak tanımlıyor. Birleşmiş Milletler’e göre Rohingya’lar dünyanın en çok baskı ve zulme maruz kalan halkı konumunda.

Fotoğraf:United to End Genocide

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |