Almanya Irkçı Siyasetçinin Evi Önüne Soykırım Anıtı Kuruldu

“Siyasi Güzellik Merkezi” (Alm. Zentrum für Politische Schönheit (ZPS)) isimli sanatçı grubu Thüringen AfD başkanı Björn Höcke’nin evinin önüne soykırım anıtı kurdu.

admin 27 Kasım 2017

Aşırı sağcı ve İslam düşmanı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) antisemitist söylemleriyle dikkat çeken üyesi Björn Höcke için son bir hafta pek de iyi geçmiyor. Thüringen Eyalet Parlamentosu’nda AfD’nin fraksiyon başkanı olan Höcke’nin Bornhagen’daki evinin önündeki arsaya, Berlin’deki “Holokost” anıtını hatırlatması için 24 beton sütun dikildi.

Siyasi Güzellik Merkezi isimli politik sanat aktivistleri tarafından uygulanan proje, Höcke’nin Yahudi soykırımıyla ilgili skandal konuşmasına tepki olarak hazırlandı. Ocak ayındaki konuşmasında öldürülen Avrupa Yahudileri için inşa edilmiş olan Holokost anıtını “utanç anıtı” olarak adlandıran Höcke, Holokost anma kültürüne eleştirilerde bulunmuştu.

 

“Manzaradan Zevk Alsın”

Frankfurter Rundschau’ya konuşan Siyasi Güzellik Merkezi Başkanı Philipp Ruch Höcke’yi kastederek, “Her gün pencereden dışarı baktığında gördüğü manzaradan zevk alsın.” dedi.

Dikilen beton blokları finanse etmek için halktan bağış toplayan aktivistler, yalnızca 12 saat içerisinde halk tarafından 5 yıllık finansman miktarına ulaşıldığını belirtti.  

Aktivist grubun açıklamalarına göre Höcke’nin konuşmasından sonra söz konusu arsa gizlice kiralanmış. Kiralandığından beri Höcke’nin evini anıtın olduğu alandan gözetleyen aktivistler, “birkaç bilgilendirici dosyanın” ortaya çıktığını söylüyor.

 

“ZPS Bir Terör Örgütü”

Höcke’den kendisine karşı yapılan harekete 25 Kasım’da yanıt geldi. Leipzig’de gerçekleşen sağ popülist “Kompakt” dergisinin konferansında konuşan Höcke, “Böyle bir şey yapan herkes benim gözümde teröristtir.” dedi. ZPS’in sanatçı bir grup olmadığını söyleyen Höcke, “O bir suç örgütüdür. Evet, terör örgütüdür.” şeklinde konuştu. Ayrıca ailesinin 11 ay boyunca izlenmesinin “insanın mahremiyetine müdahale” olduğunu belirtti.

 

Tehditlere Karşı Polis Koruması

Aktivistler isimsiz tehditler sonrası Bornhagen’daki arsayı terk edip anıtı geçici olarak halka kapattı. Perspektif’e konuşan ZPS sözcüsü Fabian Adam ise Höcke’nin “terörist” suçlamalarından sonra anıtın birkaç gün kapalı kalması ve yeni güvenlik önlemi alınması gerektiğini bildirdi. Thüringen Parlamento Başkanı Christian Carius (CDU) ise, İçişleri Bakanı’ndan sanatçıları kontrol etmesini talep etti.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |