"GÜNDEM"

Avusturya: Yeni Hükümet Göreve Başlıyor

ÖVP ve aşırı sağcı FPÖ, 5 yıllık hükümet programı ve partilere göre bakanlıkların dağılımını kamuoyuna duyurdu.

18 Aralık 2017 admin

Avusturya’da yaklaşık iki aydır süren koalisyon görüşmelerinde uzlaşı sağlayan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), 5 yıllık hükümet programı ve partilere göre bakanlıkların dağılımını açıkladı.

 

İstikrar Vurgusu

Başkent Viyana’daki Kahlenberg tepesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz ve aşırı sağcı FPÖ lideri Heinz Christian Strache, yeni hükümet programını basın mensuplarıyla paylaştı.

Kurz, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 aydır süren koalisyon görüşmelerinin sonucunda 5 yıl sürmesi öngörülen istikrarlı bir hükümet kurma konusunda uzlaştıklarını, komşu ülkelere oranla çok daha hızlı koalisyon pazarlıklarını sonuçlandırdıklarını ifade etti.

Hükümet programının hem kendi parti yönetimi hem de Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından kabul edildiğini belirten Kurz, kendi partisinden 8, aşırı sağcı FPÖ’den ise 6 kişinin bakanlık görevini üstlendiğini söyledi.

Kurz, yeni hükümetin tamamen Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir programa sahip olduğunu, Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in özellikle bu konuda kendilerine uyarılarda bulunduğunu anımsatarak, her iki partinin AB yanlısı ve birliğin aldığı kararları destekleyeceğini vurguladı.

Yeni hükümet programında her iki tarafın da yeni vergiler getirmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Kurz, “Vatandaşlar üzerindeki yükü hafifletmek istiyoruz. Vergi ve giderlerde yüzde 40 düşüş planlıyoruz.” diye konuştu.

Kurz, çalışma saatlerinde esneklik yapılacağını, özellikle eğitimde atacakları adımların çok önemli olduğunu savunarak, “Okul öncesi Almanca yeterliliğini en önemli girişim olarak değerlendiriyorum. Hiç kimse Almanca öğrenmeden ilkokula başlayamayacak ve kimse yazma, okuma ve hesaplama gibi temel unsurları öğrenmeden okulu terk edemeyecek.” diye konuştu.

Güvenlik alanında da yenilikler yapacaklarına dikkati çeken Kurz, polis sayısını arttıracaklarını ve yasa dışı göçmen akışının durdurulması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Kurz, özellikle aşırı sağ partinin programında yer alan doğrudan demokrasinin de hayata geçirileceğini, bunun için mecliste üçte iki çoğunluğun sağlanması ve halk oylamasıyla anayasanın değiştirilebileceğini ifade etti.

 

Mültecilere Yapılan Yardımlarda Kısıtlama

Aşırı sağcı lider Strache ise hükümet programında her iki partinin seçim döneminde dillendirdikleri başlıkların yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkeye giren yasa dışı göçmen sayısının azaltılacağını belirten Strache, sığınmacılara yönelik yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini ifade etti. Strache, “Mülteci statüsü elde etmiş kişilere yapılan yardımlarda aylık 365 avro kısıtlama yapılacak. İltica başvurularında bulunanlara yönelik süreç hızlandırılacak ve bu süreci kötüye kullananlar engellenecek ve geri göndermeler hızlandırılacak.” şeklinde konuştu.

İki parti arasında fikir ayrılıklarına neden olan, işçi ve esnaf odalarına üyelik ücretlerinin azaltılması konusunda söz konusu sendikaların yöneticilerinden öneriler beklediklerini vurgulayan Strache, özellikle devlet televizyonu ORF’de yeni düzenlemeler yapılacağını ve objektif yayın yapılmasının sağlanacağını ileri sürdü.

Strache, restoran, kafeterya gibi kapalı alanlarda sigara içilmesini tamamen yasaklayan yasanın yeniden düzenlenmesinde de hemfikir olduklarına işaret ederek, “Biri kahvesiyle sigara içmek isterse bu kendi tercihidir ve bununla kimsenin sağlığına zarar vermez, bu nedenle burada bir esneklik yapmak durumundaydık.” görüşünü paylaştı.

AB’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılmasının her iki taraf için olumlu olacağını söyleyen Strache, ancak AB’nin bu konuda alacağı kararlara saygı göstereceklerini sözlerine ekledi.

 

Yeni Hükümet

Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in onayıyla bugün göreve başlayacak yeni hükümette, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz Başbakan, FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache ise Başbakan Yardımcısı olacak. Koalisyonun büyük ortağı ÖVP, maliye, adalet ve milli eğitim bakanlığından sorumlu olacak, aşırı sağcı FPÖ ise dışişleri, içişleri, imar ve sağlık bakanlıklarından sorumlu olacak.

 

Ne Olmuştu?

15 Ekim’de Avusturya’da gerçekleşen seçimlerde ÖVP oyların yüzde 31.5’ini, SPÖ yüzde 26.9’unu, FPÖ ise yüzde 26’sını almıştı.

ÖVP-FPÖ koalisyonu Avusturya tarihinde bu şekilde kurulan üçüncü koalisyon. Bundan önce Avusturya’da FPÖ’nün katıldığı hükümetlerin hiçbiri, mutat dönemi tamamlayamamış, bundan önceki üç FPÖ’lü hükümet de en fazla üç sene varlığını sürdürebilmişti.

Seçimleri Perspektif’e değerlendiren Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) Şura Konseyi Başkanı Ümit Vural, ÖVP-FPÖ koalisyonunun Müslümanlar üzerinden yürütülen siyasetin artarak devam etmesi anlamına geleceğini söylemişti: “Seçim öncesinde Müslümanlarla ilgili afişlerde yer alan sloganların gerçekleşmesine bir engel kalmadı. Baskılar artacak ve hayat koşulları zorlaşacak. Bu durumda Müslüman cemaate süreci rasyonel değerlendirmek ve siyasi durumu fırsata çevirmek sorumluluğu düşüyor.” (AA, P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler