GÜNDEM Roma’da Özgürlük Sesleri: Göçmenler Sokağa İndi

İtalya’nın başkenti Roma'da göçmenler ve onlara destek veren sivil toplum kuruluşları, göçmen hakları için yürüyüş düzenledi.

admin 18 Aralık 2017

Başkent Roma’da toplanan yaklaşık 25 bin kişi, Repubblica Meydanı’ndan Popolo Meydanı’na yürüdü.

 

Roma’da Özgürlük Sloganları

“Sınırlar Olmadan Haklar” adıyla düzenlenen yürüyüşe, öğrenciler, bazı dini dernek ve sendika temsilcileri katıldı. Yürüyüş sırasında protestocular, “Özgürlük”, “Yeter”, “Irkçılığa son” ve “Baskıya hayır” şeklinde slogan attı. Yürüyüş sırasında herhangi bir olay çıkma ihtimaline karşı güvenlik güçleri, kortejin geçtiği güzergahlarda geniş güvenlik önlemleri aldı.

 

İçişleri Bakanıyla Görüşme Talebi

Yürüyüşü organize eden Aboubakar Soumahoro, hükümetten, göçmenler için yasal oturum izinlerinin verilmesini ve barınma haklarının sağlanmasını talep ettiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Marco Minniti ile görüşmek istediklerini belirten Soumahoro, “Onlar, yıllarca bizim hakkımızda konuştular, bize yönelik politikalar yaptıklarını söylediler ama sonuç olarak yapılan her şey bize karşıydı. Bakan Minniti’nin niyetinin ne olduğunu öğrenmek için kendisiyle görüşmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

Geçtiğimiz yıla göre İtalya’ya ulaşan göçmenlerin sayısı yüzde 70 oranında azalmış durumda. 2016’da 181 bin kişinin deniz yoluyla ulaştığı İtalya’ya bu sene 118 bin göçmen geldi. Bu sayı, 2015’te 1 milyonu aşan göçmen girişi göz önüne alındığında dikkate değer bir azalma olarak kayıtlara geçiyor. Geliş sayısı azalmasına rağmen AB içi göçmenlerin yeniden yerleştirilmesi programlarının etkisiz olması sebebiyle göçmenlerin büyük bölümü İtalya’da kalıyor. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |