GÜNDEM Fransa’dan Trump’a Uyarı: “Yeter Artık”

Fransa Eski Başbakanı Dominique De Villepin, ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı karar sonrası uluslararası topluma “Trump’a dur deme” çağrısında bulundu.

admin 19 Aralık 2017

Fransa Eski Başbakanı Dominique De Villepin, BFMTV kanalında katıldığı canlı yayında, Trump’ın Kudüs kararını değerlendirdi.

ABD Başkanının kararlarıyla dünya barışı ve istikrarını tehlikeye attığına, Orta Doğu, Kuzey Kore, ticari anlaşmalar ve iklim konularında aldığı kararların tüm dünyayı tehlikeli bir noktaya götürdüğüne işaret eden De Villepin, uluslararası toplumun Trump’ın bu yanlış kararlarına karşılık vermesi gerektiğini söyledi. De Villepin, “Daha güçlü ve daha kolektif bir şekilde dur demek gerekmez mi? Yeter artık!” ifadelerini kullandı.

Eski Fransa Başbakanı, Suudi Arabistan’ın bölgedeki yeni tavrını da eleştirerek “Bu tutumun bölgede istikrarı tehdit ettiğini, Lübnan ve Yemen’de olduğu gibi durumu daha da kötüleştirdiğini” dile getirdi.

 

ABD Yalnızlaşıyor

ABD’nin uluslararası sahnede yalnızlaşmaya doğru gittiğini, bunun Amerikan halkına anlatılması gerektiğini vurgulayan De Villepin, ABD’nin daha önce de yanlış kararlar verdiğini, bunun sonuçlarından da Amerikan halkının haberdar edilmesi gerektiğini aktardı.

ABD’nin Irak’ı işgali sırasında Fransa Dışişleri Bakanı olan De Villepin, BM Genel Kurulu’nda Fransa adına yaptığı konuşmada işgale ve askerî müdahaleye karşı çıkmıştı.

De Villepin’in bu konuşması, Fransa’da olduğu gibi tüm dünyada büyük yankı uyandırmış, “milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği işgalin önlenmesini amaçlayan tarihi bir konuşma” olarak nitelendirilmişti.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |