"GÜNDEM"

Hollandalı Müslümanlar Huzurevinde: “Onlar Gelince Ölmekten Vazgeçtim”

Hollandalı Müslümanların ziyaret ettiği huzurevi sakinleri: “Bu yaptıkları benim için çok özel ve çok şey ifade ediyor. Salı günleri ne zaman gelecekler diye onları dört gözle bekliyorum.”

1 Ocak 2018 admin

Hollanda’da aralarında mültecilerin de bulunduğu gönüllü Müslümanlar, her hafta huzurevlerini ziyaret ederek Hollandalı yaşlılarla ilgileniyor.

Omalief ve İslam Color Vakfı tarafından organize edilen huzurevi ziyaretlerinde, gönüllüler haftanın belirli günü ve saatinde kimsesiz yaşlılara özel ilgi göstererek yardımcı oluyorlar. Havanın güzel olduğu günlerde gönüllüler, yaşlılarla alışveriş yapıyor ve kültürel faaliyetlere katılıyorlar.

Robijnhof huzurevi sakinlerinden 91 yaşındaki Rie van der Vegte, gönüllüler yanında olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Van der Vegte, “Beni ziyaret etmelerinden hoşnut oluyorum. Bu yaptıkları benim için çok özel ve çok şey ifade ediyor. Salı günleri ne zaman gelecekler diye dört gözle onları bekliyorum.” dedi.

Omalief Vakfı Başkanı Mustafa Kuş, amaçlarının İslam dininin ve Türk kültürünün güzelliklerini göstererek huzurevinde bulunan yaşlılara faydalı olabilmek olduğunu kaydetti.

Kuş, “Hollandalı yaşlılar çoğunlukla yalnızlık çeken insanlar. Bizim dinimizden ve ırkımızdan olmayan bu yaşlılara yaklaşarak onlara sahip çıkıyoruz. Aslında çok bir şey yapmıyoruz. İlgimizi ve sevgimizi gösteriyoruz. Bizimle arkadaş oluyorlar. Yaşlı bir nine bizimle tanışmadan önce yaşamak istemiyordu, fakat biz onunla ilgilenmeye başladıktan sonra ölmekten vazgeçtiğini söyledi.” diye konuştu.

Hollanda Kraliyet ailesi tarafından verilen iki ödül dahil bazı ödüller aldıklarını vurgulayan Kuş, “Bu projeyi başka insanlara sunmak için çeşitli bakanlar ve belediye başkanları tarafından kabul edildik.” ifadesini kullandı.

Huzurevi sakinlerinden bunama hastası olanların gönüllüleri hatırlayarak sevinçle karşıladıklarını aktaran İslam Color Vakfı gönüllüsü Korhan Tunca da, “Onları mutlu görmek bizi de mutlu ediyor. Bu işi yapmaya başladığımda gençliğin kıymetini daha iyi anladım. Topluma faydalı olabilmek bana çok iyi his veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.  (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • Muammer Ustaalioğlu
    2018-01-02 08:13:55

    Refah seviyesi yüksek olmasına rağmen birçok sorunu kendi yöntemleri ile çözen batı toplumu yalnızlık sorununu bir türlü çözemiyor. Batı’da Taksicilik meslek hayatımda birçok enterasan şeyler ile karşılaştım ancak, birşeyi hiç unutamıyorum; hiçbir işi olmamasına rağmen sadece konuşarak yalnızlığını gidermeye çalışan yaşlı kadını unutamıyorum. Refah seviyesinin yüksek olması batı toplumunun yalnızlığına çare olmuyor.

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler