"GÜNDEM"

Almanya’da Büyük Koalisyon İçin Isınma Turları

Hristiyan Birlik partilerinin ve Sosyal Demokrat Parti’nin liderleri büyük koalisyon öncesi hazırlık toplantısında bir araya geldi.

admin 4 Ocak 2018

Almanya’da hükümet kurma arayışları kapsamında Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) liderleri büyük koalisyon için resmen 7 Ocak’ta başlayacak ön görüşmeler öncesinde hazırlık toplantısında bir araya geldi.

 

Liderler Görüştü

Bavyera eyaletinin Berlin Temsilciğinde yapılan görüşmeye, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer ve SPD Genel Başkanı Martin Schulz katıldı. Toplantıda bu partilerin Federal Meclis grup başkanları da yer aldı.

Seehofer, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, SPD ile istikrarlı bir hükümet kurmayı hedeflediklerini belirterek, “Makul bir şekilde anlaşılması için görüşmelerde her şeyi yapacağız.” ifadesini kullandı. SPD Genel Başkanı Schulz da bugün yapılacak toplantıda ön görüşmelere ilişkin teknik konuların ele alınacağını kaydetti.

 

Görüş Ayrılıkları

Taraflar arasında özellikle sığınmacı politikası ve sağlık sistemi konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor. 7 Ocak’ta başlayacak büyük koalisyo ön görüşmelerinin 12 Ocak’ta tamamlanması planlanıyor. Buradan çıkacak sonuçlar daha sonra partilerin yetkili kurullarında ele alınacak. SPD 21 Ocak’ta olağanüstü kurultay düzenleyerek görüşmeleri üyeleriyle birlikte değerlendirecek.

 

Ne Olmuştu?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasındaki koalisyon ön görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu nedenle ülkede gözler, son 4 yıldır ülkeyi yöneten ve “büyük koalisyon” olarak adlandırılan CDU/CSU ile SPD arasında koalisyon görüşmelerine çevrildi.

Bu görüşmelerin de başarısızlıkla sonuçlanması durumunda CDU/CSU’nun azınlık hükümeti kurmayı denemesi veya erken seçime gidilmesi gündeme gelecek. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler