GÜNDEM Polonya: 14 Yaşındaki Türk Kızı Ten Rengi Farklı Olduğu İçin Saldırıya Uğradı

Son aylarda ırkçı saldırılarla gündemden düşmeyen Polonya başkenti Varşova’da 14 yaşındaki bir Türk kızı uğradığı ırkçı saldırı sonucu hafif yaralandı.

admin 8 Ocak 2018

Polonya’nın başkenti Varşova’da 14 yaşındaki Türk kız çocuğu ırkçı saldırı sonucu yaralandı.

Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği saldırıyı teyit ederken, hafif yaralanan kız çocuğu babası tarafından hastaneye götürüldü. Polisin konuyla alakalı olarak “ırkçı saldırı” kapsamında soruşturma başlattığı, saldırganın ise henüz yakalanmadığı bildirildi.

Polonya Başbakanından Kınama

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada saldırıya tepki göstererek, “Polonya’da ırkçılığa yer yok.” ifadesini kullandı.

Saldırıyı kınayan Morawiecki, “Ten renginin farklı olması sebebiyle yapılan bu saldırı en ağır kınamayı hak ediyor. Polonya’yı herkes için güvenli kılmak için her şeyi yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.  

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Blaszczak ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayın araştırılması konusunda güvenlik kuvvetlerine bizzat talimat verdiğini belirterek, “Haydutlara sıfır tolerans.” dedi.

 

Polonya’da son yıllarda nefret suçu ve yabancı düşmanlığı eylemlerinde artış dikkati çekiyor. Varşova’da 27 Kasım’da düzenlenen saldırıda, İslam Kültür Merkezi’nin camları kırılmıştı. Daha önce de çeşitli saldırılara maruz kalan merkeze domuz başı bırakılmış ve silahlı saldırı düzenlenmişti. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |