"GÜNDEM"

Almanya’nın 2017 Bilançosu: Mültecilere 1700 Saldırı

Almanya’da 2017 yılında mültecilere yönelik 1364 saldırı gerçekleşti. Saldırılar Almanya’daki ciddi sorunun birer göstergesi.  

admin 8 Ocak 2018

Pro Asyl ve Amadeu Vakıflarının istatistiklerine göre 2016 yılına kıyasla mültecilere yönelik saldırılarda ciddi bir düşüş görüldü. 2017’de Almanya genelinde toplamda 1713 saldırı düzenlendi. Saldırıların çoğu Brandenburg ve Saksonya Eyaletlerinde görüldü.

 

2016 yılında mültecilere yönelik saldırılar ise bir sonraki yıla kıyasla iki kat fazlaydı. Almanya’da 2016 yılında toplamda 3768 mülteci karşıtı saldırı düzenlendi. Federal Kriminal Daire Sözcüsü henüz kesin verilerin ellerine ulaşmadığı, fakat 4 Aralık 2017 tarihine kadar mülteci kamplarına gerçekleştirilen 264 saldırı olduğunu ve 2016 senesinde bu rakamların 995’i bulduğunun altını çizdi. Federal Kriminal Daire saldırı oranlarındaki düşüşün devam edeceğine inanıyor.

 

Pro Asyl ve Amadeu vakıfları, mültecilere saldırın azalmasına rağmen suçlulara yönelik daha somut adımların atılması ve devlet dairelerinin bu anlamda daha şeffaf olmaları gerektiği görüşünde. 2017’de mültecilere yönelik saldırılar kapsamında kayda giren 1700 saldırıya göz atıldığında bir “iyileşme”den söz etmek mümkün değil. Saldırıların 1364’ü ev, barınma birimleri ve iltica başvurusunda bulunan mültecilere karşı olurken, toplamda 326 fiziksel yaralama ve 23 kundaklama gerçekleşti. Bu saldırılarda taş ve havaifişek atma, silah sıkma ve tehditler söz konusu.

 

Rapora göre mültecilere yönelik radikal saldırılar Almanya genelinde ciddi bir sorun. Dokuz eyalette mültecilere yönelik saldırılar özellikle yoğun. Listenin en üst sırasında 1 milyon nüfusa 85 saldırının düştüğü Brandenburg eyaleti ve 1 milyon nüfusa 61 saldırının düştüğü Saksonya eyaleti yer alıyor. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler