GÜNDEM Saksonya’daki Yangının Arka Planı: “Bırakın da Yansınlar”

Almanya’nın Saksonya Eyaletinde bir apartmanda meydana gelen yangında dördü ağır olmak üzere 19 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili ortaya çıkanlar, eyalette ağırı sağın nasıl tehlikeli bir şekilde yaygınlaştığını gösteriyor.

admin 11 Ocak 2018

29 Aralık akşamı saat 22:30’da Almanya’nın Saksonya eyaletindeki Plauen kasabasında bir aparmanın bodrum katında yangın çıktığı için itfaiyeye haber verildi. Ambulanslar olay yerine geldiğinde ise alevler bodrum katından zemin ve üst katlara sıçramıştı. Yanan evde 40 kiracı vardı. İki itfaiyeci de dâhil olmak üzere 19 yaralı çevredeki hastanelere sevk edildi.

 

“Yangında Aşırı Sağın Parmağı Yok”

Apartmanda ağırlıklı olarak Slovak ve Rumen kökenli insanlar yaşadığı için polis ilk başta yabancı düşmanı bir motivasyondan şüphelendi. Eyalet Kriminal Dairesi yangından kısa zaman sonra 25 yaşındaki bir şüpheliyi gözaltına aldı. Zanlının sorgusundan sonra yangının büyük olasılıkla önceden aynı binada oturan 25 yaşındaki failin ev sahibiyle anlaşmazlığa dayandığı ortaya çıktı. Fakat yangında yabancı düşmanı bir motivasyon olmasa da, olay esnasında komşuların tutumları, ortada ciddi bir sorun olduğunu gösteriyordu.

O gece tesadüfen olay yerinin yanından geçen iki genç, alevleri fark edince hemen yardıma koştu. Maurice F. (18) itfaiyeyi çağırırken,  Julian W. (19) ise yanan eve ilerledi ve ikinci katta çocuklarının bileklerinden tutup pencereden aşağıya sarkıtan adamların yardımına koştu. Çocuklardan birini Julian W. yakaladı. İki arkadaş itfaiyeye yardım edip hasar gören insanlarla ilgilendiler.

 

Komşuların Nefret Söylemleri

Fakat o gece yangın esnasında binada mahsur kalanları kurtarmak için çabalayan iki gencin anlattıkları, yangınla ilgili dehşet verici detayları ortaya koyuyor. İki öğrenci, yardım sırasında caddenin karşısındaki komşuların nefretiyle karşı karşıya kaldıklarını  söylüyor. Komşular, yardım çalışması yürüten iki gence neden yardım ettiklerini sormuş. Bir diğeri ise “yanmalarına izin verin” gibi ifadelerde bulunmuş.

Bu olayların arkasında daha çarpıcı bir şey de var: Saksonya’nın beşinci büyük şehri olan Plauen’da ikamet edenlerin yüzde 27.6’sı 2017 genel seçimlerinde aşırı sağcı ve İslam düşmanı AfD’ye oy verdi. Dolayısıyla bu kasabada AfD’nin, seçimlerden birinci çıkan CDU ile aralarında yalnızca yüzde 1’lik bir fark var. (şk)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |