"GÜNDEM"

Müslüman Çocuğa Zorunlu Noel Şarkısı

İsviçre’de çocuklarının Noel şarkılarının söyleneceği programa katılmasını istemeyen Müslüman baba, yerel mahkeme kararıyla para cezasına çarptırıldı.

admin 25 Ocak 2018

İsviçre’nin Zürih kantonuna bağlı Dietikon şehrinde bir veli, çocuklarının Noel şarkıları söylemesini istemediği için 500 Franklık para cezasına çarptırıldı. Müslüman baba, üç oğlunu 2016 yılında Noel Şarkılarının söylendiği genel provaya yollamamıştı. Baba çocuklarının okul saati dışında kilisedeki provalara katılmaması için okuldan izin almış olsa da okul saatinde gerçekleşen genel provaya katılmama konusunda izin verilmemişti. Para cezasına itirazda bulunan baba, mahkeme kararıyla haksız çıktı.

Neue Zürcher Zeitung’un haberine göre Müslüman baba yerel mahkemede “Çocuklarımı kilisede şarkı söylemeye zorlayamazlar” şeklinde konuştu ve Hristiyanlığa karşı hoşgörülü olduğunun altını çizdi.

 

“Kimse Noel Şarkısı Söylemek Zorunda Bırakılmamalı”

İsviçre basınına konuşan Zürih Öğretmenler Birliği Başkanı Christian Hugi, Noel şarkılarının Hristiyan bir ülkede ders içeriği olduğunu, fakat veliler istemiyorsa bir alternatif sunmanın da gerekli olduğunu belirtti: “Okul, Noel şarkılarının söylendiği provoya katılmayan öğrencilerine devam zorunluluklarını sağlayabilmeleri için bir alternatif sunmalı.” Zürih Katolik Kilisesi de konuyla ilgili benzer bir pozisyona sahip “Başka inanca tabi olan veya inançsız olanlar dinî Noel şarkıları söylemek zorunda bırakılmamalı.” şeklinde konuşan Zürih Sinodal Konseyi Sözcüsü Simon Spengler, dinî şarkıların provalarına katılmayan öğrencilerin başka bir içerikle meşgul edilmelerini öneriyor. (kz)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler