"GÜNDEM"

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Müslüman Derneklerle Görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman derneklerin yetkilileri ile bir araya geldi.

26 Ocak 2018 admin

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkede faaliyet gösteren Müslüman derneklerin temsilcilerini kabul etti. Berlin’deki Bellevue Sarayı’nda gerçekleşen görüşmeye, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Nevzat Aşıkoğlu, Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) Dönem Sözcüsü Zekeriya Altuğ, Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) Başkan Yardımcısı Kazım Per, Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek, Almanya Boşnaklar İslam Toplumu Başkanı Paso Fetic ve Almanya Faslılar Merkez Konseyi Başkanı Ahmed Hammouti katıldı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Aşıkoğlu, görüşmede Almanya’daki Müslümanların temel problemlerini, çektikleri sıkıntıları ve ihtiyaç duydukları konuları ve taleplerini Steinmeier’e iletme imkanı bulduklarını anlattı. “Son zamanlarda özellikle camilere yönelik saldırılarda yine bir artış söz konusu oldu. Bunu da görüşmede ifade ettik. Bundan endişe duyduğumuzu söyledik.” diyen Aşıkoğlu, toplantıda dinî cemaatlerin temel ihtiyaçları, bu ihtiyaçların karşılanması,  din görevlilerinin yetiştirilmesi ve konuya ilişkin ilahiyat fakültelerinden beklentiler gibi konuların dile getirildiğini söyledi.

Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Aşıkoğlu, “Umarım başka görüşmeler de takip eder. Böylece Almanya’da, özellikle Müslüman cemaatlerin ihtiyaçları, problemleri, talepleri karşılanır diye ümit ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya katılan Almanya İslam Konseyi Başkanı Kesici de, Steinmeier’in son dönemde camilere yönelik saldırılara ilişkin bir şeylerin yapılması gerektiğini söylediğini aktardı.

Steinmeier’in “Müslümanlar bizim vatandaşlarımız. Onlara biraz daha iyi davranmamız gerekiyor” sözleri ile dışarıya doğru bir sinyal verdiğini bildiren Kesici, Alman Cumhurbaşkanının ayrıca bu görüşmenin son toplantı olmayacağı, bundan sonra benzer toplantılar yapılacağı ve Müslümanların sorunlarının ele alınması gerektiği yönünde ifadeler kullandığını anlattı.  Kesici, bunun kendileri için sevindirici bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler