GÜNDEM Almanya’da “Büyük Koalisyon” Görüşmeleri Başladı

“Büyük koalisyon” olarak adlandırılan Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokratlar arasındaki görüşmeler başladı.

admin 27 Ocak 2018

Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında koalisyon görüşmeleri başladı. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz, bugün CDU Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Ardından 3 partiden 15 müzakereci bu toplantıya dahil olarak koalisyon görüşmelerinin teknik konularını ele aldı.

 

İlk tur koalisyon görüşmelerinin ardından bir açıklama yapan CDU/CDU Federal Meclis Grubu Üyesi Michael Grosse-Brömer, tarafların görüşmeleri mümkün olduğunca 4 Şubat’ta sonlandırmayı planladıklarını söyledi.

 

Görüşmeler kapsamında kurulan 18 çalışma grubunun 2 Şubat’a kadar sonuçları ortaya koyacağını ifade eden Grosse Brömer, 3 ve 4 Şubat’ta da yapılacak toplantılarla çalışma gruplarından çıkan sonuçlar üzerinde nihai müzakerelerin yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

 

Almanya Başbakanı ve CDU lideri Merkel, Perşembe günü (26 Ocak) yaptığı açıklamada, görüşmelerden sonuç çıkmasının makul bir zamanda mümkün olduğunu belirtti. Merkel, ön görüşmelerde anlaşmaya varılan mutabakat metninin koalisyon görüşmeleri için iyi bir çerçeve teşkil ettiğini kaydetti.

 

SPD Genel Başkanı Schulz da istikrarlı bir hükümet kurulması için hızlı ve yapıcı müzakereler yapacaklarını belirterek, Almanya’yı içeriye doğru adil, uluslararası alanda da Avrupa Birliği’nde yeniden öncü güç yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. Koalisyon görüşmeleri tamamlandıktan sonra SPD, koalisyon sözleşmesini 440 binden fazla üyesine oylatacak. Bu sürecin de yaklaşık 3 hafta sürmesi bekleniyor.

 

Taraflar bu ayın başında ön görüşmeler yapmış ve ortak bir metninde mutabakat sağlamıştı. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |