GÜNDEM Almanya: Belediye Başkanından Saldırıya Uğrayan Camiye Ziyaret

Almanya’nın Minden şehrinde saldırıya uğrayan camiye Belediye Başkanı Michael Jacke destek ziyaretinde bulundu.

admin 27 Ocak 2018

Almanya’nın Minden kentinde terör örgütü PYD/PKK mensuplarının saldırısına hedef olan DİTİB Yeşil Cami, Minden Belediye Başkanı Michael Jaecke ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu tarafından ziyaret edildi.

 

22 Ocak gecesi maskeli 4 kişi tarafından boya torbaları ve taşlarla saldırıya uğrayıp duvarına tehdit mesajları yazılan camiyi ziyaret eden Jaecke ile Aşıkoğlu, cami derneği yöneticileri ve cemaat ile bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirten Jaecke, “Mabede yapılan saldırı bizleri de üzmüştür. Güvenli bir ortamın oluşması için hepimiz elimizden geleni yapacağız.” dedi. Belediye Başkanı Jaecke, şunları kaydetti:

“Sosyal ve eğitime yönelik çalışmaları şimdiye kadar birlikte yapıyorduk. Bunları yaparken de sizlerin kendi memleketlerinizde hissetmenizi istedik. Güvenli bir ortamın oluşması için hepimiz elimizden geleni yapacağız. Kendinizi güvende hissetmenizi istiyoruz. Huzur içerisinde Minden’de yaşamanızı istiyoruz.”

 

“Saldırganlar Bir An Önce Yakalanmalı”

DİTİB Genel Başkanı Aşıkoğlu ise mabetlere yapılan saldırıları kınadıklarını ifade ederek, “Ocak ayında artış gösteren cami saldırılarında can kaybının yaşanmaması tek tesellimizdir. Mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılıkla kınıyoruz.” diye konuştu. Toplumu endişeye sevk edecek söylem ve eylemlerden endişe duyduklarını belirten Aşıkoğlu, bu tür saldırıların ülkede yaşayan Müslümanları endişeye sevk ettiğini, saldırganların emniyet birimlerince bir an önce yakalanıp, kanun önüne çıkarılmasını ümit ettiklerini söyledi.

 

21 Ocak Pazar gecesi Almanya’nın Minden, Leipzig ve Kassel şehirlerindeki DİTİB camilerine saldırılar düzenlendi. 22 Ocak’ta ise saldırı dalgası Hollanda’ya sıçramış, Rotterdam’da bir camiye benzer bir saldırı gerçekleşmişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |