GÜNDEM Fransa | İslam Karşıtı Vakalarda Düşüş Var

Fransa’daki “İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi”, 2017’de Müslümanlara yönelik saldırılarda düşüş yaşandığını açıkladı.

admin 3 Şubat 2018

Fransa’da Müslümanları hedef alan saldırılar, 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 34,6 oranında azaldı. Ülkedeki Müslümanların ulusal düzeyde temsil kurumu olan Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı “Fransa İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi” (ONCI), Fransa’da Müslümanlara yönelik nefret suçları hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre, Müslümanlara yönelik saldırılar, 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 34,6 oranında düştü.

 

Müslümanlara Yönelik 121 Saldırı Kayda Geçti

Raporda, Müslüman karşıtı saldırıların yanı sıra cami ve mescitlerin de hedef alındığı ve 2017’de 68 cami veya mescide saldırı düzenlendiği vurgulandı. Fransa’da 2016’da Müslüman karşıtı 185 saldırı kayıtlara geçerken cami ve mescitlere yönelik 78 saldırı düzenlenmişti.

Fransa İçişleri Bakanlığının yayımladığı raporda, Müslümanlara karşı saldırıların 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 58,5 oranında azaldığı bildirilmişti. Raporda, geçen yıl Müslümanlara karşı 49 saldırı düzenlendiği kaydedilmişti.

 

Öte yandan, ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulaması çerçevesinde 19 cami kapatılırken herhangi bir sinagog veya kilise hakkında kapatma kararı verilmedi.  

Fransa’da 13 Kasım 2015’te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarından sonra ilan edilen OHAL, 1 Kasım 2017’de kaldırılmıştı. OHAL’in sona ermesiyle terörle mücadele kanununda yapılan bazı değişikliklerle OHAL’in kapsadığı bazı düzenlemeler kalıcı hale getirilmişti. Yeni kanuna göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredilirken camilerin kapatılması kolaylaşıyor. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |