Danimarka Danimarka | Yüzü Örten İslami Kıyafetlere Yasak Geliyor

Yüzü kapayan İslami kıyafetlere yönelik "kamusal alan yasağı" öngören yasa taslağı koalisyon ortağı üç partinin de desteğini aldı. Uyarılara rağmen yasağı ihlal edenlere para cezası uygulanacak.

admin 15 Şubat 2018

“Yüzü tamamen kapatan İslami kıyafetler Danimarka toplumunun değerleriyle uyuşmuyor.” Danimarka Adalet Bakanı’nın bu sözleri, kamusal alanlarda nikap ve burkanın yasaklayacak yeni bir yasal düzenlemenin habercisi oldu.

Avusturya’dan sonrakamusal alanda yüzü kapatacak şekilde giyinmeyi yasaklayacak ikinci Avrupa Birliği ülkesi olacak olan Danimarka’da, uyarılara rağmen yasağı ihlal edenlere 1000 kron (134 euro) ceza kesilecek.

 

Adalet Bakanı Soren Pape Poulsen düzenlemeyi “insanların yüz yüze karşılıklı saygı ve güvenle iletişim kurabilmesi için” gündeme getirdiklerini savunuyor.

Taslağı destekleyenler arasında, koalisyona Meclis dışından desten veren aşırı sağ Halk Partisi de var.

Koalisyon ortakları Liberal Venstre ve Muhafazakar Parti-Liberal Parti İttifakı da geçtiğimiz Ekim ayında böyle bir yasağa destek olabileceklerini açıklamıştı. Bu durumda, yasa taslağının Meclis’ten geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Söz konusu yasağın ülkede 200’e yakın kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |