İsveç İsveç | Örebro’da Kundaklanan Cami Yeniden İbadete Açıldı

İsveç'in Örebro şehrinde 26 Eylül 2017'de tarihinde kundaklanan İslam Kültür Merkezi'ne ait cami yeniden ibadete açıldı.

admin 7 Mart 2018

İsveç‘in Örebro şehrinde El Salvador uyruklu bir kişi tarafından yakılan İslam Kültür Merkezi’ne bağlı caminin yeniden ibadete açıldığı duyuruldu.

İslam  Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklamada, kundaklama olayının ardından Örebro Belediyesi ve çeşitli devlet kurumlarının katkılarıyla restore edilen caminin ibadete açıldığı belirtildi.
Kültür Merkezi ayrıca, restorasyon süresince katkıda bulunan kuruluşları sıraladı. Açıklamada İsveç Kilisesi’nin yanı sıra, İsveç İslam Federasyonu’na ve diğer Müslüman derneklere teşekkür edildi.
26 Eylül 2017’de, sabahın ilk saatlerinde uyuşturucu kullanmaktan sabıkalı bir kişi tarafından kundaklanan cami kullanılamaz hale gelmişti. Olayın ertesi günü Örebro doğumlu İsveç Kralı Carl Gustaf camiyi ziyaret ederek destek mesajı vermişti.

İsveç’te Nefret Suçları Artıyor

İsveç Ulusal Suç Önleme Konseyi (İs. “Brottsförebyggande rådet” – Brå) raporuna göre, 2016 yılında İsveç’te 6 bin 415 nefret suçu kayıtlara geçti. Yetkililer, nefret suçlarının önemli bir kısmında kurbanların saldırıyı polise ihbar etmediğini göz önünde bulundurarak gerçek rakamların daha yüksek olduğu görüşünü savunuyor.

İsveç’teki nefret suçlarının artışında 2014-2015 yılları arasında 245 bin gibi rekor sayıda mültecinin ülkeye kabulünün etkili olduğu düşünülüyor. Ülkede 2016 yılıyla birlikte nefret suçlarında azalma olmasına rağmen suç oranları hâlâ ortalamanın çok üzerinde. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |