"GÜNDEM"

Hollanda | Uluslararası Ceza Mahkemesinden Gazze Açıklaması

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Bensuda:  "Gazze sınırında büyük gösteri çerçevesinde kötüye giden durumdan ve şiddetten büyük endişe duyuyorum."

9 Nisan 2018 admin
Merkezi Hollanda‘nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensuda, İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze sınırında yaşanan olaylara müdahalede orantısız güç kullanmasından endişe duyduğunu bildirdi.

UCM savcısı Bensuda, yaptığı yazılı açıklamada, 30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde İsrail askerleri tarafından 27 kişinin öldürüldüğü ve binlerce kişinin yaralandığını hatırlatarak, “Gazze’de yaşanan olaylardaki gibi bir halka karşı yapılan şiddet uygulaması UCM’nin Roma statüsü altında suç teşkil edebilir. Gazze sınırında büyük gösteri çerçevesinde kötüye giden durumdan ve şiddetten büyük endişe duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Bensuda, “Filistindeki durumla ilgili ön araştırmanın ofisim tarafından yapıldığını bütün taraflara hatırlatmak isterim. Bu ön araştırma bir soruşturma olmasa da, Filistindeki duruma ilişkin iddia edilen herhangi yeni bir suç ofisim tarafından yapılan araştırmaya dahil edilecektir. Bu, son haftalarda yaşananlar ve gelecekte yaşanabilecek olaylar için geçerlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tahrik olayları ve yasa dışı güç kullanımı kaydedilecek”

Gazze sınırındaki gösterilerin devam edeceğinin farkında olduğunu belirten Bensuda, açıklamasında, “Ofisim, durumu yakından takip etmeye devam ederek herhangi bir tahrik olayını veya yasa dışı güç kullanımını kaydedecektir. Yaşanan trajik durumda olayların daha fazla tırmanmaması için bütün taraflara çağrıda bulunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bensuda, UCM’nin yetki alanında bulunan suç kapsamında şiddete sebebiyet veren, başvuran, kışkırtan veya teşvik eden herhangi bir kişinin mahkemede yargılanmak için sorumlu tutulabileceğini hatırlatarak, şiddete başvurunun son bulması gerektiğini kaydetti.

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine 6 hafta devam etmeyi planlıyor. Gösterilerin 6 hafta sürmesinin bir sebebi de bu tarihte ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklaması olarak gösteriliyor.

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler