"GÜNDEM"

Hollanda’da Sığınmacılar Kötü Barınma Koşullarını Protesto Etti

Hollanda, Avrupa'da en katı mülteci politikasına sahip ülkelerden biri. Ülkedeki sığınmacılar 12 saatlik bir barınmanın ardından sokağa geri dönmek zorunda.

admin 12 Nisan 2018

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sığınmacılar, barınma sorununa dikkat çekmek için gösteri yaptı. Amsterdam Belediyesi önünde, kendilerine “Biz Buradayız” adını veren sığınmacıların oluşturduğu grup tarafından düzenlenen ve farklı kesimlerden Hollandalı aktivist grupların da destek verdiği gösteride özellikle kadın sığınmacıların zor durumda olduğu mesajı verildi.

“Sokakta yaşayamayız”, “Kimse sığınmacı olmayı seçmedi”, “24 saatlik barınak istiyoruz”, “Çözüm istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan göstericiler, sığındıkları metruk binalardan çıkarılmalarına ve belediyenin sunduğu 12 saatlik gece barınağına tepki gösterdi.

Gösteride konuşma yapan sığınmacı Bishara, yaklaşık 12 yıldır pasaport gibi resmi evrakları olmadan sokaklarda yaşadığına dikkat çekerek, “Bugün burada çözüm istiyoruz ve bunu elde etmeden buradan gitmeyeceğiz. Bize sunulan 12 saatlik gece barınaklarıyla, kadın sığınmacılar olarak sabahtan akşama kadar sokakta kalmamız hiç güvenli değil. Onun için 24 saatlik barınak talep ediyoruz.” dedi.

“İnsan Hakları Herkes İçin Geçerli”

Bishara, “Burası demokratik bir ülke ve kadın hakları var ama nerede? Yoksa Afrikalı olduğumuz için mi sokakta yaşıyoruz? Soğuk havalarda çok zorluk çekiyoruz. Hayvanlar bile evlerde yaşıyor ama biz sokakta yaşıyoruz. Lütfen bize yardım edin biz de artık Hollanda’nın bir parçasıyız.” ifadelerini kullandı.

“Biz Buradayız” grubuna bağlı Hollandalı aktivist Joyce Maas da yaptığı açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sığınmacılar bu zamana kadar sığındıkları 35 boş binadan çıkmak zorunda kaldılar. Bu süreçte bazı sığınmacılar intihar etti, bazılarını kaybettik ve daha birçok şey yaşandı. Üzüntü, acı ve baskı yaşadı bu sığınmacılar. Bazı kanunlar insanları değersiz kılıyor. Hiçbir insan kaçak değildir. İnsan haklarının herkes için geçerli olduğunu ifade etmek için bugün buradayız.”

Ülkede sığınmacılar, Hollanda devleti tarafından kabul edilmedikleri ve çeşitli gerekçeler yüzünden de ülkelerine dönemedikleri için sokakta veya metruk binalarda yaşam mücadelesi veriyor. Hollanda’ya 2015 yılında 60.000 mülteci gelmiş, bunlardan 6.000’i ülkede hâlihazırda kullanılmayan 12 hapishaneye geçici konaklama için yerleştirilmişlerdi.

Hollanda’nın iltica politikası Avrupa’daki en katı iltica politikalarından biri olarak görülüyor. Ülkede iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ülkeyi 28 gün içinde terk etme zorunluluğu var. Buna benzer uygulamalar insan hakları aktivistleri tarafından eleştiri topluyor. İstatistiklere göre ülkede her üç iltica başvurusundan ikisi reddediliyor. Sığınmacılar “yatak, banyo ve ekmek” olarak isimlendirilen asgari bir yardım alıyorlar. Bu düzenlemeye göre sığınmacılar bir gecelik uyku ve kahvaltının ardından sokağa geri dönmek zorunda. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler