Belçika Belçika | İslami Düşünce Derneği Kuruldu

Belçika’da CİRRA adı altında bir İslami düşünce derneği kuruldu. Düşünce derneğinin hedefi entelektüel İslami birikim oluşturmak. CİRRA kurucuları mevcut kamusal tartışmalarda zayıf kalan İslami cevapları güçlendirmek istiyorlar.

admin 9 Mayıs 2018

Belçika’da Entelektüel Reform, Araştırma ve Danışma Üzerine Uzmanlık Merkezi (İng. “Centre of expertise for intellectual reformation, research and advice”, CİRRA) adını taşıyan düşünce derneği nisan ayında kuruldu. Belçika’nın Flaman bölgesinde aktif olacak olan CİRRA’da farklı sahalarda Müslümanlarla ilgili çalışmalar yürütülecek. CİRRA ülkenin en ünlü ve en genç imamı olan Khaled Benhaddou ve ilahiyatçı-öğretmen Brahim Bouzarif tarafından kuruldu.

Derneğin hedefi Belçika’da İslam’la ilgili yürütülen tartışmalarda Müslümanların zayıf pozisyonunu güçlendirmek ve tartışmalara entellektüel İslami bakış açıları kazandırmak. Derneğin Belçika’daki Müslümanların güncel dinî yaşantıları ve düşünce dünyalarına odaklanarak bir yandan entellektüel birikim oluşturması, öte yandan Müslümanların kendi içlerinde de önemli konuları konuşup tartışmalarını teşvik etmesi planlanıyor. Kurucular “akla dayalı ve bilime yer veren rasyonel bir İslam modeli”ni savunuyorlar.

Derneğin Çalışma Alanları

CİRRA bünyesinde Belçika’daki İslami yaşantı ve Müslümanları ilgilendiren konularla ilgili araştırmalar yapılması hedefleniyor. Kurucuların yapmak istedikleri araştırmalardan bir tanesi de Kur’an kurslarının kalitesi ile ilgili. Konu ile ilgili imam Benhaddou, De Standaard gazetesine verdiği bir röportajda, “Camiler ve Kur’an okullarının cihatçılığın beşiği olduğu söyleniyor. Bu gerçekten böyle mi? Bu okulların kalitesi ne durumda? Üniversiteler ve çeşitli uzmanların yardımıyla bunu araştırmak istiyor ve burdan yola çıkarak önerilerde bulunmak istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Müslümanların kendi içlerinde de konuşulmayan konuların artık konuşulması ve tartışılması gerektiğini düşünen kurucular, ötanazi gibi konularla ilgili Müslümanları bir araya getirerek bu konu üzerinde konuşup düşünmelerini teşvik etmek istiyor. Bunun yanı sıra Müslüman toplumun daha eleştirel bir bakış açısı geliştirmesi için de ayrıca köklü İslam düşünürlerinin eserleri yerel dillere tercüme edilecek. İlahiyatçı ve öğretmen Bouzarif bu bağlamda şu ifadelerde bulunuyor: “Muhammed Abid El Cabiri, Taha Abdurrahman gibi burada tanınmayan güncel İslam düşünürlerinin eserlerini tercüme edeceğiz. İslam’la ilgili rasyonel düşünceden bahsedenler, bu düşünürleri es geçemezler.”

Derneğin Kurucuları Kim?

CİRRA Derneği’nin kurucularından Khalid Benhaddou Gent şehrinde bulunan El Fath camisinin baş imamı, Flaman İmamlar Platformu’nun başkanı, deradikalizasyon uzmanı ve “Bu Mu İslamiyet? Bir Müslüman Olarak Yeni Dönemlere Hazırlanışım: Rasyonel, Avrupalı ve Uzlaştırıcı” (Fl. “Is dit nu de islam? Hoe ik als moslim voor nieuwe tijden ga: rationeel, Europees en verzoenend”) kitabının yazarı. Genç imam 2017 yılında Federal İnsan Hakları Ligi tarafından İnsan Hakları Ödülü ile ödüllendirildi. Benhaddou kutuplaşan toplumda köprü kurucu olarak takdir topladı. CİRRA düşünce derneği ile ilgili konuşan Benhaddou, “Müslümanlarla ilgili konuşuluyor, fakat Müslümanlarla konuşulmuyor. Konuşulduğu zamanlarda ise Müslümanlar olarak gereken seviyeye ulaşamıyoruz. Bu da söylediklerimizin bir kaynağı olmadığı zannını arttırıyor.” dedi. Derneğin bir diğer kurucusu olan Brahim Bouzarif genç bir imam ve ilahiyatçı; aynı zamanda Flaman İmamlar Platformu üyesi ve Artevelde Yüksek okulunda öğretmen. (nsa)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |