"başörtülü kız"

Belçika | Başörtülü Kıza Yapılan Irkçı Saldırı Tartışılıyor: “Bunun Bir Adım Ötesi Cinayet”

Belçika’nın Charleroi kenti yakınlarında saldırıya uğrayan ve kesici aletle vücuduna haç çizilen 19 yaşındaki başörtülü kıza yönelik saldırı tartışılıyor. Müslüman STK’lar saldırıya sert tepki gösterdi.

Belçika’nın Anderlues kasabasında, 19 yaşındaki başörtülü bir genç kızın ırkçı saldırıya maruz kalıp vücuduna kesici aletle haç çizildiğinin ortaya çıkması Müslümanların sert tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili Belçika İslam Federasyonu’ndan (BİF) yayınlanan basın açıklamasında genç kıza yönelik ırkçı saldırı sert ifadelerle kınandı. Açıklamada, “Temel haklar çerçevesinde din hürriyetinin var olduğu bir toplumda, ayrımcılık dahi kabul edilemezken dini ve taşıdığı başörtüsünden dolayı bir bayanın fiziksel şiddete maruz kalmasıyla birlikte insanların vicdanı yaralanmıştır. Bu suçun faillerine sadece şiddet suçundan değil, ayrıca ırkçı bir motifle şiddet uygulamış olmalarından dolayı hak ettikleri ceza verilmesi gerekir.” denildi. 

Son dönemde kamuoyunda oluşan hava ve uygulanan başörtüsü yasaklarının insanlar üzerindeki etkisine de dikkat çekilen açıklamada, “Başörtüsü ve Müslüman kadınlar bu şekilde tehdit unsuru olarak gösterildiği sürece hem manevi, hem fiziksel şiddet kaçınılmaz olacaktır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Müslüman kadınların yaşanan ırkçı olay sonrası endişe ve korku içerisinde olduğu hatırlatıldı. Belçika’da yaşayan herkes gibi başörtülü Müslüman kadınların da kendilerini güvende hissetme ve sokakta emniyetli bir şekilde bulunabilme haklarına sahip olduklarına dikkat çekildi. 

“Büyük İhtimalle İslamofobik Saldırı”

Öte yandan olayla ilgili soruşturma başlatan Belçika Charleroi Savcılığı, 19 yaşındaki Müslüman kıza yönelik saldırının İslamofobik eylem olup olmadığına karar verecek. Eşit İmkanlar Merkezi (UNIA) Sözcüsü Bram Sebrechts, yaptığı açıklamada, bunun yüksek ihtimalle İslamofobik saldırı olduğunu ancak konuyla ilgili kararı Charleroi Savcılığının alacağını belirtti. Charleroi’da yaşayan 19 yaşındaki Müslüman kızın başörtüsünün çekildiğini ve ardından vücudunun çeşitli yerlerinin darb edildiğini anımsatan Sebrechts, savcılığın teyit etmesinin ardından mağdurla irtibata geçeceklerini kaydetti. Sebrechts, Müslümanların giderek daha fazla İslamofobik saldırıya maruz kaldığına dikkati çekerek, cami duvarlarına domuz kanı sürülmesi, sözlü ve fiziksel saldırılar ile sosyal medyadan haraketler gibi saldırılardan örnekler verdi.

Özellikle Fransa ve Belçika’daki terör eylemlerinin ardından İslamofobik saldırılarda artış olduğunu ifade eden Sebrechts, “Terör saldırıları öncesinde İslamofobik saldırılara ilişkin her ay bir dosya açılırken şimdi bu sayı her ay 5 dosyaya yükseldi. İslamofobik saldırılar giderek boyut değiştiriyor. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor.” dedi.

“Bunun Dir Adım Ötesi Cinayet”

Brüksel parlamentosu Milletvekili ve İslamofobi ile Mücadele Derneği Kurucu Üyesi Mahinur Özdemir de Belçika’da İslamofobik saldırıların daha önce de gerçekleştiğine ancak bu boyutta bir saldırının ilk kez yaşandığına dikkati çekti. Genç kızın kaybolan kedisini aramak için sokağa çıktığında iki kişinin saldırısına uğramasının şok edici olduğunu belirten Özdemir, “Bu boyutta bir saldırının bir adım ötesi cinayet. Önlem alınmazsa bu tür saldırıların önüne geçmek maalesef mümkün olmayacak.” diye konuştu.

Özdemir, Belçika’da temel sorunun İslamofobi tanımının açık şekilde yapılmamasından ve resmi olarak İslamofobi yerine “ayrımcılıkla mücadele” tanımına yer verilmesinden kaynaklandığını söyledi. Faillerin en kısa zamanda yakalanacağını ümit ettiğini dile getiren Özdemir, “Bu kişilerin başkalarına örnek olacak cezaya çarptırılmaları gerekiyor.” dedi. Özdemir, Belçika kamuoyuna olayın basit bir saldırı gibi yansıtıldığına işaret ederek, bu nedenle çok büyük tepki oluşmadığını söyledi.

“Suçluların Bulunması İçin Tüm İmkanlar Seferber Edilmeli”

Belçika resmi makamlarından şu ana kadar tek tepki Anderlues Belediye Başkanı Philippe Tison’dan geldi. Tison, “Vatandaşlarımızın ırkçı saldırılara kurban olmasına müsamaha gösteremeyiz. Polisten bu suçun faillerini bulmaları için gerekli tüm çalışmaları yapmalarını ve tüm imkanları seferber etmelerini istedim.” açıklamasını yaptı. Olayın gerçekleştiği Binche-Anderlues bölgesinin yerel polis yetkilileri ise konuya ilişkin bilgi veremeyeceklerini söyledi. Aynı şekilde Charleroi Savcılığı yetkilisi de henüz olaya ilişkin paylaşabilecekleri bir bilgi olmadığını ifade etti.

Ne Yaşanmıştı?

Brüksel’in 60 kilometre güneyindeki Charleroi şehrine bağlı Anderlues bölgesinde Müslüman bir genç kız saat 23 sularında arkadaşının kendisine emanet ettiği kediyi aramak için sokağa çıktı. O esnada genç kız iki kişinin sözlü saldırısına uğradı. Kaçarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışan genç kızı yakalayan saldırganlar genç kızı yerde sürükleyerek “pis Arap” şeklinde hakaretlerde bulundu, elbisesini yırttıkları genç kızın karnını, ayaklarını ve vücudunun çeşitli yerlerini kesici aletle zedelediler. (P, AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler