"Fransa"

Fransa | Polis Cinayetine Karşı Protestolar Artıyor

Nantes kentinde bir gencin polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protesto gösterilerinde bu gece 50'ye yakın araç yakıldı, bir lise ateşe verildi. Son olayların ardından 3 kişi daha gözaltına alındı.

Fransa‘nın Nantes kentinde, salı günü polisin kimlik kontrolü sırasında 22 yaşındaki göçmen kökenli bir genci öldürmesinin ardından başlayan gösteriler ve sokak çatışmaları devam ediyor. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Nantes kentindeki birçok mahallesinde bu gece devam eden gösterilerde Nantes Belediye Başkanı Johanna Rolland’ın aracı başta olmak üzere 50’ye yakın araç yakıldı. Bottiere mahallesinde ise Leonard De Vinci Lisesi ateşe verildi. Gösterilerde biri 14 yaşında olmak üzere 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Olayların Odağındaki Polis Memuru Gözaltına Alındı

Nantes kenti tren, tramvay ve otobüs işletmesi TAN’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda olaylar nedeniyle şehirdeki tüm toplu taşıma araçları dün akşamdan bu sabaha kadar çalışmadı.

Nantes Savcılığı, salı günü Aboubakar Fofana isimli genci aracının içinde olduğu sırada ateş ederek öldüren polis memurunun öğlen saatlerinde gözaltına alındığını, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ve tüm ihtimallerin değerlendirildiği bilgisini paylaşmıştı. Fofana’nın ailesi ve yakınlarının çağrısıyla olayın gerçekleştiği şehrin Breil Mahallesi’nde dün akşam yaklaşık bin kişinin katıldığı sessiz yürüyüş düzenlenmişti. Protesto gösterilerinde daha önce de çok sayıda araç ve resmi bina ateşe verilmiş, 11 kişi gözaltına alınmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler