Arakan Arakanlı Çocuk Mültecilerin Bayram Neşesi

Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki mülteci kamplarındaki Arakanlı çocuklar, kamplardaki tüm olumsuz şartlara rağmen Kurban Bayramı'nı neşe içinde yaşıyor.

admin 24 Ağustos 2018

Bangladeş’in Cox’s Bazar kentindeki mülteci kamplarındaki Arakanlı çocuklar, kamplardaki tüm olumsuz şartlara rağmen Kurban Bayramı’nı neşe ve eğlenceyle geçiriyor.

Kamplardaki küçük dükkanlarda satılan şeker ve çekirdeklerin yanı sıra çocuklar, evlerinin önüne ara sıra gelen seyyar dondurmacılardan dondurma alabilmek için heyecanla bekliyor. Yardım kuruluşlarının Kurban Bayramı faaliyetleri de hayatın tekdüze yaşandığı kamp ortamında çocuklar için farklılık teşkil ediyor. Çoğu Arakanlı çocuk, kamplara gelen yardım gönüllülerinin yanına toplanarak iletişim kurmaya çalışıyor.

Kampın Eğlencesi Tahtadan Dönme Dolaplar

Bazı çocuklar kendilerine selam veren ziyaretçi ve yardım gönüllülerine ilk başta çekingen yaklaşırken kısa süre sonra kolayca tebessüm eder hale geliyor. Arakanlı çocuklar en büyük bayram eğlencelerinden birini, kamplardaki bazı sokaklarda bulunan tahtadan yapılmış dönme dolaplara binerek yaşıyor. İterek çalışan dönme dolaplara binen mülteci çocuklar gülüp eğlenerek vakit geçirirken, sırada bekleyenler ise vagonlara bir an önce atlayıp dönme dolabın tadını çıkarmak için sabırsızlanıyor.

Kampta genç kızlar, bayramı geleneksel kıyafetleri, ellerine yaktıkları kınalar ve geleneksel makyajlarıyla karşılıyor. Arakanlı kadınlar ise sarı renkli macunla yüzyıllardır yapılan geleneksel “thanaka” makyajını tercih ediyor. Hammaddesi Myanmar’ın kurak bölgelerinde yetişen thanaka ağaçlarından elde edilen macunla yapılan makyaj, güneş ışınlarına karşı cildi koruma özelliği de taşıyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |