"Afrika"

İtalya’da Afrika Kökenlilere Irkçı Saldırılar Sürüyor

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan Enna'da, Gambiyalı bir göçmen ırkçı saldırıya maruz kaldı. Daha önce de Gineli bir çocuk ile  Nijerya asıllı İtalyan milli disk atıcısı Daisy Osakue'da ırkçı saldırıya maruz kalmıştı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Gambiyalı göçmen 23 yaşındaki Jallow Salife, Papa Franciscus’un Enna’ya yaptığı ziyaretin ardından dün akşam yerel saatle 21.30 civarında arkadaşıyla çıktığı akşam yürüyüşü sırasında üç kişinin saldırısına uğradı.

Önce 25-26 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir kişi, telefon görüşmesi için arkadaşının yanından uzaklaşan Salife’nin boğazını sıktı ve onu yere itti. Daha sonra iki kişi daha gelerek Salife’yi yumruk ve tekmelerle darbetti ve kaçtı. Kanlar içinde kalan ve güçlükle bölgedeki polis merkezine ulaşan Salife, hastaneye kaldırıldı.

Afrika Kökenlilere Yönelik Irkçı Saldırılarda Artış

İtalya’da daha önce de Nijerya asıllı İtalyan milli disk atıcısı Daisy Osakue, Torino yakınlarında Moncalieri’de gece saatlerinde yumurtalı saldırıya uğramıştı. Osakue’ye yönelik saldırı, ülkede ırkçılık tartışması başlatmış, genç sporcu, “Sözlerden eyleme geçiliyorsa bu bir duvarın daha yıkıldığı anlamına gelir.” diye konuşmuştu. Son olarak geçen hafta da İtalya’nın Brindisi kentinde 17 yaşındaki Gineli çocuk, kendisiyle aynı yaşlardaki çocukların ırkçı hakaretlerine maruz kalmış, ardından da yumruk ve tekmeli saldırıya uğramıştı.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler