Cezayir Fransa “Harki”ye Kötü Koşul Tazminatı Ödeyecek

Fransa'da Danıştay, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransa'nın yanında savaşan Cezayirli (Harki) bir kişiye, ülkede kötü koşullarda yaşadığı gerekçesiyle maddi ve manevi zararlarına karşılık devletin 15 bin avro ödemesi gerektiğine hükmetti.

admin 4 Ekim 2018

Fransa’da Danıştay’dan yapılan açıklamada, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransa’nın yanında ve Cezayir’e karşı savaşan ve “Harki” olarak bilinen Cezayirlilerden bir kişiye, 1960’lı yıllarda Fransa’da kötü koşullar içerisinde bir kampta kaldığı gerekçesiyle devletin bu kişiye maddi ve manevi zararlarına karşılık 15 bin avro ödeyeceği belirtildi. Açıklamada, bu kişinin söz konusu koşullar nedeniyle psikolojik ve sosyal destek almak zorunda kaldığı ve Fransızca eğitiminin etkilendiği kaydedildi.

Danıştay açıklamasında, Cezayir’in bağımsızlığını elde elde ettikten sonra Cezayir’i terk ederek Fransa’ya gelen Harkilerin kaldığı kamplardaki kötü yaşam koşullardan devletin sorumlu olduğu belirtildi. Kamplarda 12 yaşına kadar yaşayan 1963 doğumlu söz konusu kişi, 2014’te Cergy-Pontoise Mahkemesine başvurarak 1 milyon avro tazminat davası açmış, ancak bu kabul edilmemişti. Bu kişi daha sonra Danıştaya başvurmuştu.

Cezayir’i Terkederek Fransa’ya Göç Ettiler

1954-1962 yıllarında verilen Bağımsızlık Savaşı sırasında, Fransız ordusunda görev alan ve “Harkiler” adı verilen on binlerce Cezayirli savaşçı, mücadeleyi Cezayir’in kazanması üzerine aileleri ile Cezayir’i terk ederek Fransa’ya göçmek zorunda kalmıştı. Cezayir, 8 yıllık bir savaşın ardından 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştu. Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Genevieve Darrieussecq, geçen hafta yaptığı açıklamada, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransa’nın yanında savaşan Cezayirlilere (Harkiler) 40 milyon avro yardım yapacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron birkaç hafta önce, Cezayir’de Fransız sömürgeciliğine karşı başlatılan mücadeleye destek veren Maurice Audin isimli işgal karşıtı kişinin, 1957’de Fransız ordusu tarafından tutuklanıp öldürülmesi olayında sorumluluğu kabul ettiğini açıklamıştı.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |