Fransa Fransa’da Macron Kabinede Değişikliğe Gitti

Fransa’da iki hafta önce Gerard Collomb'un istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Christophe Castaner getirildi.

admin 16 Ekim 2018

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kabinede değişikliğe giderek, iki hafta önce Gerard Collomb’un istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Christophe Castaner’i getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, bazı bakanlıklarda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verildi. Açıklamada, iki hafta önce Gerard Collomb’un istifası ile boşalan İçişleri Bakanı görevine Christophe Castaner’in getirildiği, Françoise Nyssen’in yerine ise Franck Riester’in Kültür Bakanı olarak atandığı belirtildi. Tarım Bakanı Stephane Travert’in yerine Didier Guillaume’un getirildiği değişikliğe göre, Uyum Bakanlığı görevini de Jacqueline Gourault yürütecek. Fransa siyasetinin deneyimli ismi Jacques Mezard bu görevi yürütüyordu. Yapılan değişikliğe göre daha önce Eğitim Bakanı olan Jean-Michel Blanquer, aynı görevle birlikte gençlikle ilgili sorumluluğu da yüklenecek. Marc Fesneau da parlamento ile ilişkileri yürütmekle görevlendirildi.

İstihbaratın Başkanı Değişti

Bazı alanlarda oluşturulan ve bakan yardımcılığı pozisyonu olarak görülebilecek devlet sekreterliği görevlerinde de değişikliklere gidildi. Buna göre İç İstihbarat Birimi (DGSI) Genel Direktörü Laurent Nunez, İçişleri Bakanına bağlı Devlet Sekreteri görevine getirildi. Mevcut kabinede Fransa’nın sayısal politikalarını yöneten Devlet Sekreteri Mounir Mahjoubi ise aynı görevi Ekonomi ve Bütçe bakanlıkları nezdinde yürütecek.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, eylül ayında bir dergiye verdiği röportajda, gelecek yıl mayıs ayında bakanlığa veda edeceğini açıklamış, 2 Ekim’de de istifa ettiğini duyurmuştu.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |