Belçika “Katalonya’daki Durum Bosna Savaşına Çok Benziyor”

İspanya, Belçika'nın Flaman Bölgesi Meclis Başkanı Jan Peter Peumans'ın Katalonya'daki durumun Bosna savaşına çok benzediği yönündeki sözleri nedeniyle İspanya'daki Flaman Delegasyonunun diplomatik statüsünü iptal etti.

admin 18 Ekim 2018

İspanya, Belçika’nın Flaman Bölgesi Meclis Başkanı Jan Peter Peumans’ın Katalonya‘daki durumun Bosna savaşına benzediği yönündeki sözlerine sert tepki gösterdi. İspanya’daki Flaman Delegasyonunun diplomatik statüsünü iptal etti. İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Belçika’nın Madrid Büyükelçisi Marc Calcoen’i Bakanlığa çağırarak, Peumans’ın “İspanya’nın demokratik Avrupa’nın parçası olma şartlarını karşılayamadığı” ve “Katalonya’daki durumun Bosna savaşına çok benzediği” yönündeki sözlerine ilişkin açıklama istedi.

Flaman Delegasyonunun Diplomatik Statüsü İptal Edildi

İspanya resmi haber ajansı EFE’ye göre, yarım saat süren görüşmede, Borrell, Büyükelçiye “Belçika gibi müttefik ve dost bir ülkenin kabul edilemez, yersiz ve ortak AB projesini paylaşan iki halk arasındaki kardeşlik ruhuna ters düşen” açıklamasından duyulan “rahatsızlığı” ilettti. Borrell, ayrıca İspanya’daki Flaman Delegasyonunun diplomatik statüsünün iptal edildiğini bildirdi.

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Viyana Sözleşmesi’nin 9. maddesi çerçevesinde, Belçika Büyükelçiliği bünyesinde görev yapan Flaman Delegasyonu Başkanı Andre Hebbelinck’in kendisine dokunulmazlık ve ayrıcalık tanıyan diplomatik statüsünün iptal edildiği, ancak isterse herhangi bir AB vatandaşı gibi diplomatik statüden mahrum bir şekilde hizmet vermeye devam edebileceği belirtildi. Bir ay içinde üçüncü kez Bakanlığa çağrılan Belçika Büyükelçisi Calcoen ise herhangi bir açıklama yapmadan binadan ayrılırken, Peumans’ın açıklamalarına ilişkin soruları “Ona sorun.” diyerek cevapsız bıraktı.

Bosna Savaşı Benzetmesi

Peumans, geçen hafta, Katalonya’daki durumun Bosna savaşına çok benzediğini belirterek, “İspanya hükümeti, demokratik Avrupa’nın parçası olma şartlarını karşılayamıyor.” demişti. Peumans, ayrıca yasa dışı bağımsızlık referandumundaki rollerinden dolayı Katalan siyasetçilerin tutuklamasının da “şiddet eylemi” olduğunu savunmuştu.

Jan Peter Peumans’ın üyesi olduğu Yeni Flaman İttifakı, Flaman Bölgesi’nin Belçika’dan ayrılmasını savunan milliyetçi bir parti olarak öne çıkıyor. Hakkında tutuklama kararı bulunan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, kaçtığı Belçika’da Flaman Bölgesi’nde yaşarken, ayrılıkçı Flamanlar, bağımsızlık yanlısı Katalanlara verdikleri destekle biliniyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |