Almanya Almanya’da Emekli Maaşlarına Gelecek Yıl Zam Geliyor

Almanya'da emekli maaşlarına 2018'den sonra 2019'da da zam yapılacak. Zam oranı batı eyaletlerinde yüzde 3.18, doğu eyaletlerinde ise yüzde 3.91 oranında olacak. 

admin 6 Kasım 2018

Almanya’da emekli maaşları 2019 yılında zamlanacak. Emeklilik Sigortası’nın yıllık raporundaki belirlemelere göre emekli maaşları gelecek yıl batı eyaletlerinde yüzde 3,18, doğu eyaletlerinde ise yüzde 3,91 oranında zamlanacak. Hükümetin yeni zam paketini içeren yasa taslağını perşembe günü meclise sunacağı aktarıldı.

Yeni zam ile daha önce 500 Euro alan bir emeklinin maaşı aylık 15,90 Euro artacak. Doğu eyaletlerinde ise artış 19,55 Euro olacak. Aynı şekilde, batı eyaletlerinde yeni zam ile 600 Euro alan emeklinin maaşında aylık 19 Euro, 700 Euro alanda 22 Euro, 800 Euro alanda 25 Euro, 900 Euro alanda 28 Euro ve bin Euro alanda ise 31 Euro artış yaşanacak. 2 bin Euro alanda ise zam aylık 63 Euro’yu bulacak.

350 Bin Emekli Gıda Yardımı Alıyor

Son olarak Almanya Aşevleri Birliği (Alm. “Tafel Deutschland”) Başkanı Jochen Brühl, Alman medyasına yaptığı açıklamada son 10 yılda ülkede gıda yardımı alan emeklilerin sayısının iki katına çıkarak 350 bine ulaştığını belirtmişti. Brühl, emeklilerin yaşadığı yoksulluğun nedenleri arasında yüksek kiralar ve düşük maaş olduğuna dikkat çekmişti.

Almanya’da emekli maaşlarına 2018 yılında da yüzde 3 oranında zam yapılmıştı.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |