ALMANYA Almanya’da Yayalara “Irkçı Motifli” Saldırı: 4 Ağır Yaralı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan Bottrop şehrinde yıl başı gecesi bir kişi aracını yayaların üzerine sürdü. Polisin "ırkçı bir motif" olabileceğini duyurduğu olayda 4 kişi ağır yaralandı. 

admin 1 Ocak 2019

Almanya’da yıl başı gecesi bir kişi aracını yayaların üzerine sürdü. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan Bottrop şehrinde yaşanan olayda, 50 yaşındaki saldırgan, yeni yılın ilk dakikalarında aracını Afgan ve Suriye vatandaşlarından oluşan grubun üzerine sürdü. 

Münster polisi Kriminal Dairesi’nden konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, saldırganın Mercedes marka aracını önce bilinçli olarak bir yayanın üzerine sürdüğü kaydedildi. Saldırıya maruz kalan kişinin son anda kendini kurtardığı aktarılırken, daha sonra ise 50 yaşındaki şahısın aracını şehir merkezinde aralarında Afgan ve Suriyelilerin de olduğu grubun üzerine sürdüğü bildirildi. Olayda 4 kişinin ağır yaralandığı açıklandı. Saldırganın olaydan sonra Essen şehrine kaçtığı kaydedilirken, orada da otobüs durağında bekleyen vatandaşların üzerine aracını sürmeye teşebbüs ettiği aktarıldı.

Almanya

Almanya'da 2018'in İlk Yarısında 704 Irkçı Saldırı Gerçekleştirildi

14 Ağustos 2018

“Saldırının Amacı Yabancı Düşmanlığı Olabilir”

Polis, saldırganın Essen’de yakalanarak göz altına alındığı duyurdu. Açıklamada, saldırganın göz altına alınırken ırkçı ifadeler kullandığı belirtilirken, saldırının amacının yabancı düşmanlığı olabileceği kaydedildi. Yerel medya, soruşturmayı yürüten ekibin, saldırganın psikolojik rahatsızlığının olduğunu açıkladığını da yazdı.

Federal İçişleri Bakalığı, 2018 yılının ilk yarısında mültecilere ve kaldıkları yurtlara yönelik 704 siyasi motivasyonlu saldırı gerçekleştiğini açıklamıştı. 2016 yılında 2259, 2017 yılında ise 1227 ırkçı saldırı gerçekleştirilmişti.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar