ALMANYA Almanlara Göre Ülkenin Yüzde 21’i Müslüman

Almanya’da göçmen ve Müslümanların sayısı ile ilgili toplumda var olan algının gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Uzmanlar bunda göç ve İslam konularının medya ve siyasi arenada ele alınış şeklinin etkili olduğunu düşünüyor.

admin 18 Ocak 2019

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Ipsos tarafından “Perils of Perception” (Algının tehlikeleri) adı altında uluslararası çapta gerçekleştirilen araştırma, Alman toplumunun ülkedeki toplumsal gerçekler hakkında sıklıkla yanıldığını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü Hamburg’da basına tanıtılan araştırma sonuçlarına göre ülkedeki göçmenlerin toplam nüfusa oranı yüzde 15 iken, araştırmaya katılanlar bu oranı yüzde 30 olarak tahmin etti. Gerçek oranlarla katılımcıların tahminleri arasındaki farkın dikkat çekici ölçüde açıldığı bir başka husus ise ülkede yaşayan Müslümanların sayısıyla alakalı oldu. Katılımcılar ülkede her beş kişiden birinin (yüzde 21) Müslüman olduğunu düşündüklerini belirtirken, buna karşılık Müslümanların toplam nüfusa oranının gerçekte sadece yüzde 4 olduğu kaydedildi. Müslümanların genel nüfusa oranı sorusunda araştırmanın yapıldığı 37 ülkeden sadece 7’sinde katılımcıların yanılgı oranının Almanları geride bıraktığı belirtildi.

Toplumsal gerçekler ve algılanan gerçek arasındaki farkın mercek altına alındığı araştırmada ayrıca Almanların araştırmanın yapıldığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında daha çok ve sıklıkla yanlış tahminlerde bulunduğu kaydedildi. Buna göre doğru tahmin yürüten ülkeler sıralamasında Almanya kendine 37 ülke içinde 24. sırada yer bulabildi.

Almanya

"Müslümanlar 2030'da Avrupa'nın Yüzde 8'ini Oluşturacak"

14 Mayıs 2018

“Yanlış Algı Kutuplaştırıcı Tartışmaların Bir Sonucu”

Ipsos’tan araştırma sonuçlarını değerlendiren Robert Grimm bu sonuçların kutuplaştırıcı toplumsal tartışmaların bir sonucu olduğunu öne sürdü. „Bilhassa göç ve Müslümanlar gibi sıcak siyasi konularda Almanya’da algı ve gerçekler birbirinden çok uzak.” diyen Grimm, bu konular hakkındaki tartışmaların çoğunlukla olumsuz bir zeminde gerçekleştirildiğini ifade etti. Grimm ayrıca bu meselelerin genellikle kontrol ve suç bağlamında kutuplaştırıcı ve duygusal bir şekilde ele alındığını belirterek, bunun da insanların toplumsal olayları acil siyasi müdahale gerektiren çok boyutlu problemler şeklinde algılamalarına yol açtığını savundu.

Ipsos tarafından 2012’den beri dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirilen araştırmanın 2018 yılı değerlendirmeleri için eylül ve ekim aylarında 37 ülkede yaşları 16 ila 64 arasında değişen yaklaşık 30 bin kişinin fikrine başvuruldu.(mk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar