MACARİSTAN Suriyeli Ahmed, Macaristan Başbakanlık Ofisi’ne Tazminat Davası Açtı

Ülkede 4 yıl önce gözaltına alınıp terör suçundan hapis cezasına çarptırılan Suriyeli Ahmed H, dava açarak Başbakanlık Ofisi'nden tazminat talep etti.

admin 18 Ocak 2019

Macaristan-Sırbistan sınır kapısında polisle düzensiz göçmenler arasında 4 yıl önce çıkan arbedede gözaltına alınıp “terör” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Suriyeli Ahmed H, MacaristanBaşbakanlık Ofisi’ne tazminat davası açtı.

Başkent Budapeşte’deki duruşmaya katılan Ahmed H, mahkemede Başbakanlık Ofisi’nce 2017’de ülke genelinde başlatılan kampanyada hakkında o dönem herhangi bir mahkumiyet kararı verilmemesine rağmen polislere taş atma suçundan mahkum edilmiş gibi gösterildiğini söyledi. Kampanyanın ülke genelinde yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştığını ve kişisel haklarının ihlal edildiğini belirten Ahmed H, Başbakanlık Ofisi’nden 8 milyon Macar forinti (yaklaşık 150 bin lira) tazminat talep etti. Kendisine karşı planlı propaganda yürütüldüğünü ifade eden Ahmed H, ”Bir hukuk devletinde böyle bir şey olamaz.” dedi.

Macar hükümetince 2 yıl önce ülke genelinde başlatılan Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros karşıtı kampanyada, ”Başka bir Soros organizasyonu Amnesty International da Macar sınırını koruyan polislere taşla saldıran ve bu yüzden mahkum edilen Ahmed H’nin birçok defa serbest bırakılmasını talep etti.” ifadeleri yer almıştı.

Olayın Geçmişi

Macaristan ile Sırbistan arasındaki Röszke-Horgos Sınır Kapısı’nda 16 Eylül 2015’te Macaristan‘ın açması için yüzlerce düzensiz göçmen kapıyı zorlamış, bunun üzerine Macar polisiyle sığınmacılar arasında arbede çıkmıştı. Macar polisinin tazyikli su ve biber gazıyla müdahalesi üzerine düzensiz göçmenler de polise tahta parçaları, taş ve şişelerle karşılık vermişti.

Davanın 2016’da görülen duruşmasında sanığın, polisleri, sınır kapısının 2 saat içinde açılmaması halinde kurulan kordonu yıkmakla tehdit ettiği, sınırda toplanan kalabalığa megafonla seslendiği, 3 kez polislere bazı cisimler attığı ve yasa dışı şekilde Macaristan‘a girdiği iddia edilmişti. Ahmed H. ise aile fertlerini güvenli ve meşru yollardan götürmek istediğini, bunda başarılı olamayınca Macaristan sınırına geldiğini, sınır kapısındaki arbedede yer almadığını, sadece aile üyelerine yardım etmeye çalıştığını, terörist olmadığını ve Macar kanunlarını hiçbir zaman ihlal etmek istemediğini söylemişti.

AB ve ABD Tepki Göstermişti

“Arbedede yer alarak sınırı yasa dışı ihlal etmek ve organize terör eylemi gerçekleştirmek” suçlarından 20 Eylül 2018’de 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ahmet H’nin bunun yanı sıra 10 yıl süreyle Macaristan‘a girişi de yasaklanmıştı. Mahkemeden 11 Ocak’ta yapılan açıklamada, 5 yıllık hapis cezasının 3’te 2’lik kısmını dolduran Suriyeli Ahmed H’nin şartlı olarak 19 Ocak’ta tahliye edileceği ve sınır dışı edileceği bildirilmişti. AB ve ABD, Ahmed H’nin terör suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmasına tepki göstermişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |