AVRUPA AB’den “Anlaşmasız Brexit” Uyarısı: “Fiziki Sınır Olacak”

AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, İngiltere ile anlaşmasız ayrılık halinde (Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında) fiziki sınır olacağını söyledi.

admin 23 Ocak 2019

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, İngiltere’nin Birlikten anlaşmasız ayrılması halinde Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında otomatik olarak “fiziki sınır” oluşacağını bildirdi. Schinas, günlük basın brifinginde, AB ile İngiltere arasında anlaşmasız Brexit ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, “Eğer beni anlaşmasız ayrılık halinde ne olacağı konusunda sıkıştırmak istiyorsanız söyleyeyim, ne olacağı çok açık; (Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında) fiziki sınır olacak.” dedi.

Kuzey İrlanda Meselesi

Kuzey İrlanda, ülkedeki bölünmenin en uç şeklini uzun yıllardır Katolik ayrılıkçılarla, İngiltere ile Birlik yanlısı Protestanlar arasında yaşıyor. Bölgedeki 30 yılı aşkın terör ve çatışma 1999’da varılan Belfast Anlaşması ile ancak sona erdirilmişti. Brexit süreci şimdi bizzat bu anlaşmayı tehdit ediyor. Başkent Belfast’ta hala ayrı mahallelerde yaşayan halk, özellikle anlaşmasız Brexit senaryosunda eski çatışmalı günlere geri dönülmesi tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Bütün Brexit sürecinin tıkanmasında kilit meseleyi de Kuzey İrlanda oluşturdu. May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması, Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır oluşmasını engellemeye dönük bir “tedbir maddesi” içeriyordu.

AVRUPA

AP Üyelerinden İngiliz Halkına "Brexit'ten Vazgeçin" Çağrısı

14 Ocak 2019

Eski Terör ve Çatışma Günlerine Dönülmesinden Korkuluyor

İngiltere ile AB arasında Brexit‘in ardından iki İrlanda’yı fiziki sınırla ayırmayacak bir kapsamlı ticaret anlaşmasına varılamaması halinde devreye girecek madde, bu kez Kuzey İrlanda ile İngiltere arasına bir sınır girmesi ihtimalini doğurduğu için bütün anlaşmanın reddedilmesini beraberinde getirdi. Kuzey İrlanda’da Katolikler ile Protestanların ortak hükümetini öngören özerk yönetim de 2017’nin başından bu yana krizde bulunuyor. Sinn Fein ile Demokratik Birlik Partisinin (DUP) anlaşamadığı bölge, halen hükümetsiz yönetiliyor. Brexit’in getireceği kaosun Kuzey İrlanda’da eski terör ve çatışma günlerine dönülmesine yol açmasından korkuluyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar