'BİRLEŞİK KRALLIK'

İngiliz Parlamentosu May’in Brexit Anlaşmasını Reddetti

İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile reddedildi.

16 Ocak 2019 admin
İngiltere Başbakanı Theresa May © Alexandros Michailidis @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması İngiliz parlamentosu tarafından reddedildi. İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada Theresa May’in AB ile vardığı birlikten çıkış anlaşmasına 202 evet oyu çıkarken 432 milletvekili ise hayır dedi.

Oylama sonuçlarının ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May muhalefetin gensoru vermesi halinde bunun görüşülebileceğini söyledi.  İngiltere Başbakanı Theresa May oylama öncesinde, “Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil.” ifadesini kullanmıştı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lider Jeremy Corbyn ise parlamentoda vekiliere oylama öncesi son kez seslenerek, “Bu anlaşmanın bu gece reddedilmesinin en iyi sonucu bir genel seçim olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Parlamento İpleri Eline Aldı

İngiliz parlamentosu, geçen hafta aldığı iki kararla hükümetin anlaşmasız Brexit için ayırdığı bütçeyi kullanmasına kısıtlama getirmiş ve May’in yeni tavizler için AB ile müzakeresi için kullanabileceği süreyi 3 günle sınırlamıştı. Parlamento, bu kararlarla May hükümetinin Brexitsürecindeki inisiyatifini kısıtlayarak ipleri önemli ölçüde eline almıştı.

“Anlaşmasız Ayrılma İhtimali Arttı”

Öte yandan İngiliz parlamentosundan çıkan sonuç, anlaşmasız ayrılma ihtimalini de güçlendirdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesine ilişkin, “Bu oylama ile İngiltere’nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız.” dedi. 27 AB üyesinin birlik olmaya ve sorumluluk taşımaya devam edeceğini belirten Aamann, Brexit‘ten kaynaklanan zararı asgari seviyeye indirmeye çalışacaklarını söyledi.

Anlaşmanın reddiyle İngiltere’de erken seçim ve yeni referandum gibi bir dizi seçeneğin masaya gelmesi bekleniyor. İngiltere 23 Haziran 2016’daki referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler