Avusturya Viyana’da Aşırı Sağ Karşıtı Gösteri: “Irkçılara Hayır”, “Başbakan Kurz İstifa”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da hükümet karşıtı göstericiler, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politikalarına tepki gösterdi. 

admin 8 Şubat 2019

Avusturya‘nın başkent Viyana’da bir grup gösterici aşırı sağcı koalisyon hükümetini protesto etti. Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde toplanan göstericiler, “Irkçılara hayır”, “Başbakan Kurz istifa”, yazılı pankartlar açtı. Protestocular önce dışişleri bakanlığına daha sonra başbakanlık binasına yürüdü.

Ülkede her Perşembe günü düzenli olarak gerçekleştirilen ve “Perşembe protestosu” olarak adlandırılan gösteride, sanatçı, yazar ve aktivistler hükümetin politikalarını eleştiren konuşmalar geçekleştirdi.

AVUSTURYA

Avusturya Siyasetinde "İslam Düşmanlığında" Büyük Artış

25 Ocak 2019

“Hükümet Müslümanlar ve Göçmenler Üzerinden Yapay Gündem Oluşturuyor”

Aktivist Susanne Scholl, hükümetin Müslümanlar ve göçmenler üzerinden oluşturduğu yapay gündemle ülkenin gerçek sorunlarının örtbas ettiğini söyledi. Scholl, aşırı sağcı hükümetin özellikle Avusturya Devlet Televizyonu ORF’ye yönelik yeni bir kanun hazırlığı içinde olduğunu, bu yasa tasarısıyla televizyonun bağımsızlığını yitirerek, sansüre maruz kalacağını savundu.

Başbakan Sebastian Kurz’u sert ifadelerle eleştiren Scholl, Kurz ve benzer görüşteki siyasilerin  Avrupa Birliği (AB) seçimlerinde etkili olmak istediklerine dikkati çekerek, “Avusturya’da hukuk devletini zedelemek isteyen Kurz, kendisi gibi düşünenlerle AB’yi de bozmak istiyor. AB seçimlerini kesinlikle küçümsemememiz gerekiyor. Herkes bu seçimlerde oy kullanarak sağ popülist söylemi durdurmak için çaba sarf etmesi büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri olaysız sona erdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |