'AVUSTURYA'

Avusturya’da Irkçılık Karşıtı Gösteri: “Nazilere Yönetimde Yer Yok”

Avusturya'nın başkenti Viyana’da çok sayıda gösterici, aşırı sağcı FPÖ’nün ırkçı ve ayrıştırıcı politikalarını protesto etti.

@ AA değişiklikler: Perspektif

Avusturya‘nın başkenti Viyana’da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) karşıtı protesto gösterisi düzenledi.

Viyana Üniversitesi önünde toplanan 5 bine yakın gösterici, “Nazilere yönetimde yer yok”, “Zenginlerin hükümeti kahrolsun”, “Yukarıdaki ırkçılığa karşı tabanda birlik oluşturuyoruz” yazılı pankartlar açtı. Şehrin önemli caddelerinden Ringstrasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, Viyana’nın en eski kilisesinin de bulunduğu Aziz Stefan Meydanı’na yürüdü.

“Neonazi Dünya Görüşü Normalleştiriliyor”

Burada yapılan konuşmalarda, ırkçı, Müslüman ve göçmen karşıtı aşırı sağcı FPÖ’nün Hofburg Sarayı’nda balo düzenlemesi eleştirilerek bu ve benzer etkinliklerle aşırı sağcı, Neonazi dünya görüşünün normalleştirilmeye çalışıldığı savunuldu.

Özellikle İçişleri Bakanı Herbert Kickl’e tepki gösteren konuşmacılar, bakanın mültecilere yönelik sert yasalar çıkarmak istemesi ve hukuk devleti anlayışıyla çelişen açıklamaları nedeniyle istifa etmesi gerektiğini vurguladılar. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteride herhangi bir taşkınlık yaşanmazken, aşırı sağcıların balo düzenlediği bölge, emniyet güçleri tarafından güvenlik kordonuna alınarak giriş çıkışlara kapatıldı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler