İSLAMOFOBİ İsveç’te Irkçı Provokasyon: “Bölgendeki Camiyi Yak”

İsveç'te aşırı sağcı bir grup, üzerinde "Bölgendeki camiyi yak" yazılı tişörtler bastırdı. Grup, sosyal medya hesaplarından reklamını yaptıkları bu tişörtleri 16 avroya satışa çıkardı.

admin 28 Ocak 2019

İsveç‘te cami ve mescitleri hedef alan ırkçılar, üzerinde ”Bölgendeki camiyi yak” yazılı tişörtler bastırdı.

Expo dergisinin haberine göre aşırı sağcı ve ırkçı bir grup, üzerinde cami ve ateş resimleri ile “Bölgendeki camiyi yak” yazan tişörtler yaptırdı. Grup, sosyal medya hesaplarından reklamını yaptıkları bu tişörtleri 16 avroya satışa çıkardı. Cami ve mescitleri hedef haline getiren ırkçıların, ülkedeki nefreti körüklediği yorumları yapıldı.

“Sosyal Medyada Yayılan Nefret Tüm Ülkeyi Zehirliyor”

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Lena Radström Baastad, camilerin yakılmasını talep eden tişörtlerin bastırılmasına tepki gösterdi. Baastad, “Sosyal medyada yayılan nefret tüm ülkeyi zehirliyor. Irkçı grupların bu tür nefret içeren faaliyetleri ve hedef göstermeleri engellenmelidir.” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 12 Haziran 2018

İsveç'te Camileri Hedef Alan Saldırılar 10 Kat Arttı

Uppsala Üniversitesinin raporuna göre, 2017'de İsveç'te 38 cami ve mescide saldırı düzenlendi. Raporda cami ve mescitleri hedef alan saldırıların bir önceki yıla göre 10 kat arttığına dikkati çekildi.

Öte yandan İsveç’te son yıllarda camilere dönük saldırılarda büyük artış yaşandı. Uppsala Üniversitesinin hazırladığı rapora göre 2018’de 38 cami ve mescit saldırıya uğradı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz!
    Perspektif açık bir tartışmayı teşvik eder. Fakat bununla birlikte ırkçılık ya da farklı gruplara yönelik aşağılama içeren her türlü yorum editörün süzgecine takılacaktır.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar