Antisemitizm Tartışmaları Fransa Siyonizm Karşıtlığını Antisemitizm Gibi Cezalandırmaya Hazırlanıyor

Fransa’da siyonizm karşıtlığının Yahudi düşmanlığı gibi suç olarak tanınması için meclise yasa tasarısı sunulacak.

admin 18 Şubat 2019

Fransa’nın başkenti Paris’te cumartesi günü düzenlenen sarı yeleklilerin gösterisinde, Yahudi kökenli filozof ve akademisyen Alain Finkielkraut’un tacize uğramasına tepkiler sürüyor. Le Figaro gazetesi, bu duruma tepki için farklı partilerden 30’dan fazla milletvekilinin siyonizm karşıtlığının da yasalarca suç kabul edilen antisemit bir hareket olarak tanınması için meclise yasa teklifi sunacağını duyurdu.

Teklifin iktidar partisi Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi (LREM) milletvekili Sylvain Maillard başkanlığındaki Meclis Antisemitizm Üzerine Çalışma Grubu tarafından hazırlandığı kaydedilirken, yasa teklifine göre siyonizm karşıtlığının antisemitizm gibi suç olarak tanınması isteniyor.

DAViD FELDMAN ARAŞTIRDI

Mülteciler Arasında Antisemitizm Gerçeklikten Uzak Bir Korku

30 Ocak 2019

Macron: “Siyonizm Karşıtlığı Antisemitizmin Yeni Bir Hali”

Fransa’da siyonizm karşıtlığının Yahudi düşmanlığı olarak kabul edilmesi ile ilgili tartışmalar 2000’li yılların başına dayanıyor. Son olarak 2016 yılında Fransa’daki Yahudi Kurumları Temsilcileri Konseyi’nin (CRIF) yemeğine katılan dönemin Başbakanı Manuel Valls, antisiyonizm ile antisemitizmin aynı olduğunu savunmuştu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bir konuşmasında siyonizm karşıtlığının Yahudi düşmanlığının sonradan üretilmiş yeni bir hali olduğunu savunmuştu.

14 Partinin Girişimiyle Yahudi Düşmanlığına Karşı Yürüyüş Düzenlenecek

Fransa‘da İçişleri Bakanlığı’nın ülkede antisemit eylemlerin geçen yıl yüzde 74 arttığını açıklaması ülkede geniş yankı uyandırmıştı. Son olarak cumartesi günü düzenlenen sarı yeleklilerin gösterilerinde bir grup göstericinin Alain Finkielkraut’a “Pis Siyonist”, “Fransa bizimdir”gibi sözlere taciz etmesi tartışmaları alevlendirmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası iktidar daki Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi ile birlikte 14 siyasi partinin girişimiyle salı günü Paris’te Yahudi düşmanlığına karşı yürüyüş düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |