Sokağa Çıkma Yasağı Avusturya’da Mültecilere Yönelik “Sokağa Çıkma Yasağı”

Avusturya’da aşırı sağcı hükümet, mültecilere yönelik ‘sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi’ gibi sert uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

admin 26 Şubat 2019

Avusturya‘da koalisyon hükümetinin aşırı sağcı kanadından İçişleri Bakanı Herbert Kickl, mültecilere yönelik uygulanması planlanan düzenlemeleri basın toplantısıyla duyurdu. Kickl, 1 Mart itibarıyla iltica başvurusunda bulunmuş ancak henüz mülteci statüsü elde edememiş kişilerin kaldığı yurtlarda belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, mültecilerin, 22.00-06.00 saatleri arasında söz konusu merkezlerde bulunmak zorunda olduğunu söyledi. Bu uygulamanın mecburi değil yurtların inisiyatifine bırakıldığını ifade eden Kickl, yasağa karşı çıkan mültecilerin, yasağı uygulamayan başka yurtlara yerleştirileceğini dile getirdi.

Güvenlik Hapsi Uygulaması

Kickl, ülkeye giriş yapmış ve iltica başvurusunda bulunan kişilerin kaldığı ‘ilk kayıt merkezlerinin’ isminin ‘geri gönderme merkezi’ olarak değiştirileceğini belirterek, burada kalanlara yönelik prosedürün hızlandırılacağını, geldikleri ülkelere iade ve geri gönderme sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme yapılacağının altını çizdi. Potansiyel tehlike arz eden ilticacılara yönelik ‘güvenlik hapsi’ uygulamasını hayata geçirmek istediklerini kaydeden Kickl, söz konusu düzenlemenin AB yasalarıyla örtüştüğünü ileri sürdü. Kickl, uygulamalarla, ileride Avusturya’da yapılacak iltica başvurularının önüne geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

AVUSTURYA

Avusturya Siyasetinde "İslam Düşmanlığında" Büyük Artış

25 Ocak 2019

Nazi Dönemi Benzetmesi

Aşırı sağcı hükümetin güvenlik hapsi uygulamasını yürürlüğe sokabilmesi için meclisin üçte ikilik çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor. Mecburi olmayan sokağa çıkma yasağı ise yurtların inisiyatifine bırakıldığından herhangi bir oylamaya gerek duyulmuyor. Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, güvenlik hapsi uygulamasının hukuki açıdan sorunlu olduğuna dikkati çekerek, “Söz konusu uygulama özgürlüklerin kısıtlanması gibi çok kötü bir şeye yol açabilir. Bu konuda çok temkinli olmak gerekiyor” dedi.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS) de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, güvenlik hapsi önerisinin hukuki açıdan tutarlı bir yanının olmadığı, böyle bir düzenlemeye NEOS’un destek vermeyeceği duyuruldu.
Çeşitli sivil toplum kuruluşları ise Kickl’in önerilerinin, Nazi dönemi uygulamalarıyla benzerlik gösterdiğine işaret ederek aşırı sağcı hükümete tepki gösterdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |