Avrupa Euro’dan Faydayı En Çok Almanya Sağlamış

Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, Almanya, Euro'ya geçtikten sonra refahını yaklaşık 1,9 trilyon Euro artırarak bundan en fazla fayda sağlayan ülke oldu.

admin 26 Şubat 2019

Avrupa’da 11 ülkeyle başlayıp 19 üyeye ulaşan tek para birimi avroya geçişin 20. yılına girilirken, Almanya, Euro‘ya geçtikten sonra refahını yaklaşık 1,9 trilyon avro artırarak bundan en çok fayda sağlayan ülke oldu.
Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi’nin (CEP) yaptığı “Avronun 20 Yılı: Kazananlar ve Kaybedenler” başlıklı araştırması yayımlandı.

Araştırmaya göre, Almanya, Euro’ya geçtikten sonra vatandaşlarının refahını 1999-2017 döneminde 1 trilyon 893 milyar avro artırarak bundan en fazla fayda sağlayan ülke oldu. Söz konusu rakam, Almanya’da kişi başına 23 bin 116 Euro’ya denk geldi.

İspanya, Belçika, Portekiz, Fransa ve İtalya’nın Refahında Düşüş

Araştırmaya göre, Euro’ya geçtikten sonra Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve Yunanistan refahını artırırken, İspanya, Belçika, Portekiz, Fransa ve İtalya’nın refahında ise düşüş oldu.
Söz konusu refah artışı Hollanda’da kişi başı 21 bin Euro’ya ve toplamda ise 346 milyar Euro’ya, Yunanistan’da da kişi başı 190 Euro ve toplamda ise 2 milyar Euro olarak belirlendi. İtalya ve Fransa, Euro’nun en fazla kaybeden ülkeleri olarak kayıtlara geçti.

Fransa’nın refahı 3 trilyon 591 milyar Euro ve İtalya’nın 4 trilyon 325 milyar Euro azaldı. Bu rakam, Fransa’da kişi başına 55 bin 996 Euro’ya denk gelirken, İtalya’da 73 bin 605 Euro oldu.
İspanya’nın refahında kişi başı 5 bin 31 Euro ve toplamda 224 milyar Euro, Belçika’da kişi başı 6 bin 370 Euro ve toplamda 69 milyar Euro, Portekiz’de de kişi başı 40 bin 604 Euro ve toplamda 424 milyar Euro’luk kayıp yaşandı.

Avroyu, 28 AB üyesi arasında Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan kullanıyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |