Belçika Mahkemeden DEAŞ Mensuplarının Eş ve Çocuklarının Ülkeye Alınmasına Ret

Brüksel Temyiz Mahkemesi, DEAŞ mensuplarıyla evli Belçikalı 2 kadın ve çocuklarının ülkeye geri getirilmesi yönündeki mahkeme kararını bozdu.

admin 1 Mart 2019

Brüksel Temyiz Mahkemesi, DEAŞ üyeleriyle evli Belçika vatandaşı 2 kadın ve çocuklarının, Suriye’deki kamplarından alınarak ülkeye geri getirilmesi yönündeki bir alt mahkeme kararını iptal etti.

Temyiz Mahkemesi, Belçika‘nın mülteci ve göç işlerinden de sorumlu Sağlık Bakanı Maggie De Block’un, terör örgütü YPG/PKK’nın kontrolündeki kamplarda kalan Belçikalı vatandaşlarının hükümet tarafından ülkeye geri getirilmesine ilişkin karara itirazını ele aldı. Mahkeme, daha önce Brüksel Sulh Ceza Mahkemesinin Belçika vatandaşı Tatyana Wielandt (26) ve Büşra Abouallal (25) adlı kadınlar ile 6 çocuklarının YPG/PKK’nın kontrolündeki kamptan ülkeye geri getirilmesine ilişkin verdiği kararı bozdu.

“Çocuklar Ailelerinin Hataları İçin Cezalandırılmamalı”

Adalet Bakanı Koen Geens, Temyiz Mahkemesinin kararının 10 yaşından küçük çocukları etkilememesi için çalışmalar yürütüleceğini belirterek, “Çocuklar ailelerinin hataları için cezalandırılmamalı.” açıklamasında bulundu.

Brüksel Sulh Ceza Mahkemesi 2018 Aralık’ta DEAŞ mensuplarıyla evli 2 kadın ve çocuklarının, hükümet tarafından Suriye’deki YPG/PKK terör örgütünün işgalindeki kamptan alınarak ülkelerine getirilmesine karar vermişti. Mahkeme ayrıca, hükümetin bu kararı 40 gün içinde yerine getirmemesi halinde, çocuk başına her gün için 5 bin avro, toplamda ise 1 milyon avroya kadar tazminat ödemesi gerektiğine hükmetmişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |