Fransa Fransız Kardinal Çocuk İstismarını Örtbastan Suçlu Bulundu

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, rahip Bernard Preynat'ın çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarını örtbas ettiği gerekçesiyle geciktirilmiş 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

admin 7 Mart 2019

Fransa’da bir mahkeme, Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin’i, rahip Bernard Preynat’ın çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarını örtbas etmekten suçlu buldu.

Lyon Mahkemesi, Barbarin’i Preynat’ın çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarını örtbas ettiği için 6 ay geciktirilmiş hapis cezasına çarptırdı. Barbarin’in avukatları kardinalin suçu inkar ettiğini ve kararı temyize götüreceğini açıkladı. Kararın ardından kısa bir basın toplantısı düzenleyen Barbarin, birkaç gün içinde Roma’ya gideceğini ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’e istifasını sunacağını bildirdi.

Barbarin’e ilişkin suçlama, Vatikan’a yönelik cinsel istismar suçlarının gündemde olduğu bir dönemde geldi. Yakın dönemde, iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulunan Avustralya Kardinali George Pell gözaltına alındı.

 45 Yıl Sonra İtirafta Bulunmuştu

Barbarin’e ilişkin yargı süreci 2017’de başladı. Fransa’da Ocak 2016’da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandal hakkında 45 yıl sonra itirafta bulundu.

İtirafın ardından çok sayıda mağdur da ortaya çıkarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı “Hür söz” isimli derneğe katıldı. Rahip Bernard Preynat’ın kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyuldu. Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulandı. Barbarin, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atadı, papaz, altı ay sonra eski görev bölgesine döndü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015’e kadar görevinin başında kalmaya devam etti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |