Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı Terörün En Küçük Kurbanı 3,5 Yaşındaki İbrahim’in Babası O Anları Anlattı

Yeni Zelanda'nın güneyinde bulunan Christchurch kentindeki Nur Camisi'ne yapılan terör saldırısında 3,5 yaşındaki oğlunu kaybeden Somalili Aden İbrahim Diriye, "Allah, oğluma can verdi. Sonra da bu canı geri aldı." dedi.

admin 21 Mart 2019

Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentindeki Nur Camisi’ne yapılan terör saldırısının en genç kurbanı 3,5 yalındaki Mucad İbrahim’in babası, saldırı sırasında oğlunu nasıl kaybettiğine ve neler yaşadığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Oğlunu kaybetmesiyle ilgili olarak Diriye, “Elhamdülillah diyorum çünkü Allah oğluma can verdi. Sonra da bu canı geri aldı. Geçen cuma benim için, Yeni Zelanda ve tüm İslam alemi için çok zordu.” şeklinde konuştu.

Diriye, saldırı sırasında oğluyla Nur Camisi’nde cuma hutbesini dinlediklerini belirterek, “Terörist içeri girip ateş etmeye başlayınca oğlum aniden ayağa kalktı ve terörist 3,5 yaşındaki oğlumu başından vurdu. Ben Allah’a inanıyorum. Her şeyin Allah’tan geldiğine inanıyorum. Sabırlı olmalıydım. Müslümanların hissettiği gibi hissettim.” ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı

Terörün Söndürdüğü Hayatlar: Akademisyenler de Var Mühendisler de

19 Mart 2019

“Desteğini Gösteren Tüm İnsanlara Minnettarım”

Kendisinin o sırada yere yattığını belirten Diriye, ölen insanların üzerine düşmesinin kamufle oluşturması dolayısıyla hayatının kurtulduğunu kaydetti. Diriye, başta Yeni Zelanda halkı olmak üzere Müslümanlara yardım, destek ve dostluğunu gösteren dünyadaki tüm insanlara minnettar olduğunu sözlerine ekledi. Yeni Zelanda’nın yerel halkı Mourilerden Derek Tait, “Ayağa Kalk” adlı bir sivil toplum örgütü olduklarını söyleyerek, “Müslümanlar için daha çok konuşmalıyız ve daha çok eylemde bulunmalıyız. Birlik olduk. O (terörist) bir ezik. O kaybetti ve biz kazandık.” dedi.

Christchurch kentinde, 15 Mart’ta cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |