Cami Saldırıları Fransa’da Cami İnşaatına Irkçı Saldırı 

Fransa'da inşaatı devam eden Bergerac Camisi’ne ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Cami duvarlarına hayvan kanı sürüp kapısına domuz kafası bıraktılar.

admin 26 Mart 2019

Fransa’da ülkenin güneybatısındaki Dordogne Bölgesi’ndeki Fas Kültür Derneği tarafından inşa edilen Bergerac Camisi’ne ırkçı saldırı gerçekleştirildi.

Bergerac savcı yardımcısı Charles Charollois gece gerçekleştirilen saldırıyı sabah şantiyeye gelen işçilerin farkettiğini duyurdu. Dordogne Cami duvarlarına domuz kanı sürüldüğünü kaydeden Charollois, kapıya da domuz kafası bırakıldığını aktardı.  Savcılıktan yapılan açıklamada da olayla ilgil soruşturma başlatıldığı bildirildi. İbadet yerlerini hedef alan saldırıların faillerinin 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğine dikkat çekildi. 

Saldırı Şehirde Asılan islamofobik Afişlerden Sonra Geldi

Dordogne Valiliği’nden yapılan açıklamada, saldırının inanç hürriyeti ve laiklik ilkelerine yönelik yapıldığı aktarıldı. Eylemin en sert ifadelerle kınandığı kaydedildi. Bergerac Belediye Başkanı Daniel Garrigue ise birkaç hafta önce şehirin bazı bölgelerine yapıştırılan İslamofobik afişlere dikkat çekti. Garrigue, “Bağlantılı olduklarını söyleyemem ancak aynı ruh hali içinde olduklarını not ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Provakasyon Amacı Taşıyor”

Konu ile ilgili açıklama yapan Bergerac Kültür Derneği yöneticilerinden Abdelkader Abdennouri da, olayın Müslümanlara yönelik bir tehdit ve provakasyon amacı taşıdığına dikkat çekti. Abdennouri, olay sonrası şehirdeki Müslümanların derin üzüntü duyduğunu aktardı. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |