Helal Kesim Yasağı Belçika Anayasa Mahkemesi’nden “Helal Kesim Yasağı” Kararı

Belçika‘da Anayasa Mahkemesi, Flaman Parlamentosu’nun geçen yıl kabul ettiği hayvanların şoklanmadan kesilmesini yasaklayan kararını Avrupa Adalet Divanı'na sevketti. 

admin 4 Nisan 2019

Belçika’da Anayasa Mahkemesi, Flaman Parlamentosu’nun geçen yıl kabul ettiği hayvanların şoklanmadan kesilmesini yasaklayan kararını görüştü. Ocak ayında Anayasa Mahkemesi’nde yapılan duruşmanın bugün açıklanan ara kararında, mahkeme davayı Avrupa Adalet Divanı’na sevk etti. Mahkemeden yapılan açıklamada, Avrupa Adalet Divanı dosya hakkında görüş belirtinceye kadar yasaların olduğu gibi uygulanmaya devam edeceği aktarıldı.

Anayasa Mahkemesi’nden Flaman bölgesi ile ilgili Avrupa Adalet Divanına gönderilen dosyada; “Yasal düzenlemenin sunduğu ‘daha ileri bir koruma’ imkanı, ‘bir üye devletin elektroşoksuz kesimi her alanda yasaklayabileceği’ şeklinde yorumlanabilir mi? Eğer ki birinci sorunun cevabı evet ise, böyle bir uygulama Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi’ndeki din hürriyeti ile uyumlu mu? 1099/2209 sayılı düzenleme dini kesimlerde elektroşoksuz kesimi yasaklama imkanı sunarken, hayvanların av, balık tutma, sportif ve kültürel faaliyetler çerçevesinde elektroşoksuz bir şekilde öldürülebilmesine müsaade edilmesi bir ayrımcılık içermiyor mu?” soruları yer aldı. 

BELÇİKA

Belçika'nın Flaman Bölgesinde Helal Kesim Yasağı Başladı

1 Ocak 2019

Walon Bölgesi İle İlgili Dava Düştü

Öte yandan yüksek mahkeme, Walon Bölgesi’ndeki elektroşoksuz hayvan kesim yasağı ile ilgili ise karar veremeyeceğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi, gerekçe olarak Walon bölgesinde 1 Eylül 2019’da yürürlüğe girecek olan “hayvan refahı” kanununu gösterdi. Anayasa Mahkemesi’nin incelemeye alması için başvurulan yasanın yürürlükten kalktığı hatırlatıldı. Böylece Anayasa Mahkemesi’nin incelemesi gereken bir yasanın kalmadığı bildirildi.

Yasak 1 Ocak’ta Yürürlüğe Girmişti

Belçika‘da Flaman Parlamentosu’nun geçen yıl kabul ettiği ve hayvanların şoklanmadan kesilmesini yasaklayan karar, 1 Ocak’ta küçükbaş hayvanlar için yürürlüğe girmişti. Yasak ilk etapta teknik altyapı yetersizliği nedeniyle büyükbaş hayvanlar için uygulanamasa da büyükbaş hayvanların da kesildikten hemen sonra uyuşturulması zorunlu kılınmıştı.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |