Almanya Almanya’da Elektrik Fiyatlarına Yüzde 5 Zam Geldi

Almanya'da elektrik fiyatlarına zam geldi. Yeni yılık ilk çeyreğinde elektrik kilowatt birim fiyatı, dağıtım şirketlerinin üçte ikisinde yaklaşık yüzde 5’lik artış ile 29.42 cente çıktı. Öte yandan gaz fiyatları da son 3 yılda yüzde 10 oranında arttı.

admin 8 Nisan 2019

Almanya’da elektrik fiyatlarına zam geldi. 2019 yılının ilk üç ayında elektrik fiyatları, elektrik dağıtım şirketlerinin üçte ikisinde yüzde beş oranında artarak 29.42 cente çıktı. Konutlarda kullanılan elektrik fiyatlarının aşırı yükselmesi aile bütçesini olumsuz etkilerken, ortalama yılda 4 bin kilowatt elektrik tüketen bir aile, son zamlarla birlikte yılda 60 Euro daha fazla elektrik parası ödemek zorunda kalacak. Elektrik fiyatların artış nedenlerinin başında büyük ölçekte elektrik tedarik eden spekülatörlerin fiyatlarda etkili olmaları gösteriliyor.

Yeni Zamlar Gelebilir

Bununla birlikte uzmanlar gelecek dönemlerde elektrik fiyatlarının daha da yükseleceğini ifade ederken, bu yıl içinde yeni zamların beklendiğine de dikkat çekildi. Almanya’nın dağıtım şirketlerinden olan Verivox’un enerji uzmanlarından Valerian Vogel artışın gelecek aylarda da aynı şekilde devam edeceğini söylerken tüketicilerin bağlı oldukları dağıtım şirketlerinde değişiklik yaparak fiyat yükünü hafifletebileceklerini dile getirdi.

Gaz Fiyatları da Yükseldi

Almanya’da elektriğin yanı sıra gaz fiyatlarındaki artış da sürüyor. Ülkede, ortalama gaz fiyatı son üç yıldaki zamlarla yüzde 10 oranında bir atış gösterdi. Gaz fiyatlarında benzer şekilde hızlı bir artış en son 2008 yılında gerçekleşmişti.(bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |