Irkçılık Karşıtı Gösteri Avusturya’da Vatandaşlardan Çağrı: Irkçı “Kimlikçiler Hareketi” Yasaklansın

Avusturya'nın başkenti Viyana’da ırkçı, mülteci ve Müslüman karşıtı "Kimlikçiler Hareketi"nin yasaklanması için gösteri düzenlendi.

admin 11 Nisan 2019

Avusturya‘nın başkenti Viyana’da bir grup gösterici, ırkçı “Kimlikçiler Hareketi lağvedilsin” adıyla gösteri düzenledi. Viyana Üniversitesi önünde toplanan göstericiler, aşırı sağcı “Avusturya Özgürlük Partisi’ni (FPÖ) parçala” ve “Yönetimde Nazilere hayır” yazılı pankartlar açtı.

Irkçılık karşıtı gösteriyi düzenleyen sivil toplum kuruluşu Linkswende’nin sözcüsü David Albrich, Yeni Zelanda’da iki camiye terör saldırısı düzenleyen Avusturalyalı terörist ile ırkçı “Kimlikçiler Hareketi” sözcüsü Martin Seller arasındaki ilişkinin gün yüzüne çıkartıldığını, zararsız gösterilmek istenen Kimlikçilerin birçok yönüyle Yeni Zelanda’daki teröristle benzer düşünceleri paylaştığını ifade ederek, bu oluşumun zaman kaybedilmeden yasaklanması gerektiğini söyledi. Albrich, iktidardaki aşırı sağ koalisyonun küçük ortağı FPÖ ile ırkçı Kimlikçiler arasındaki ilişkiye dikkati çekerek, FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin bu oluşumla partisinin bağlantısının olmadığını ileri sürmesinin gerçek dışı olduğunu kaydetti.

Avusturya

Avusturya Ordusunda "Kimlikçiler Hareketi" Üyesi Askerlere Müsamaha

5 Nisan 2019

“Kimlikçiler ve FPÖ, Aynı Düşünceleri Paylaşıyorlar”

Irkçı Kimlikçiler Hareketi ile koalisyonun küçük ortağı FPÖ ilişkisi nedeniyle koalisyondaki çatlağın gözle görünür bir hal aldığının altını çizen Albrich, “Kimlikçiler ve FPÖ, Müslüman düşmanı aynı düşünceleri paylaşıyorlar. Yalnız Kimlikçiler değil, FPÖ de hem hükümetten hem de parlamentodan uzaklaştırılmalıdır.” dedi. Linkswende üyelerinden Karin Wilflingseder de ırkçı oluşumlara karşı birlikte yaşamı savunan her kesin aynı safta yer alarak mücadele yürütmesi gerektiğini dile getirdi. Konuşmaların ardından aşırı sağcı FPÖ’nün parti merkezine yürüyen göstericiler, burada protestoyu sonlandırdı.

Başbakan ve Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Sebastian Kurz, daha önce iktidarın küçük ortağı FPÖ’ye Kimlikçiler Hareketiyle arasına mesafe koymasını istemişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |