Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı “Terörizm, Aşırılık ve İslamofobi İle Mücadelenin En İyi Yolu Eğitimdir”

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Yeni Zelanda'daki terör saldırıları sonrasında dünyada İslamofobi'ye yönelik vicdanın uyandığını söyledi.

admin 12 Nisan 2019

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından Riyad’da düzenlenen “Terörizm ve Aşırılığın Önlenmesinde Eğitimin Rolü” konulu uluslararası konferansın açılış konuşmasını yapan Useymin, Yeni Zelanda saldırısı ve İslamofobi’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör olaylarının ardından İslamofobi olgusuyla mücadele yönünde büyük bir dönüşümün yaşandığını belirten Useymin, dünyanın vicdanının bu konuda uyandığını ifade etti.

“Müslümanlara Yönelik İslamofobi Tehdidi Arttı”

Useymin, İİT’nin 2007 yılından bu yana İslamofobi alanında özel olarak gözlem yaptığını hatırlatarak, “İİT küresel çapta Müslümanlara yönelik İslamofobi tehdidinin arttığını öngörmüştü.” dedi

Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentinde yaşanan terör saldırısına değinen Useymin, bu saldırının, İİT’nin uluslararası topluma İslamofobi ile mücadele konusunda yaptığı çağrıdaki haklılığını gözler önüne serdiğine dikkati çekerek, “Terörizm, aşırılık ve İslamofobi ile mücadelenin en iyi yolu eğitimdir.” şeklinde konuştu. İki gün sürecek konferansta eğitim yoluyla aşırılıkla mücadele yolları tartışılıyor ve konuya ilişkin uluslararası başarı örnekleri ele alınıyor.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart’ta düzenlenen terör saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi yaralanmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |