İşsizlik Rakamları Almanya’da İstihdam Arttı, İşsiz Sayısı Düştü

Almanya'da işsiz sayısı bu ay 72 bin kişi azalırken, mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik yüzde 4,9'da sabit kaldı.

admin 30 Nisan 2019

Almanya‘da işsiz sayısı nisanda geçen aya göre 72 bin azalırken, mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik yüzde 4,9’da sabit kaldı.

Almanya Federal İş Ajansı’nın (BA) açıkladığı verilere göre, ülkede mevsimsellikten arındırılmamış işsiz sayısı bu ay 72 bin azaldı.  Ülkede mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik oranı, Doğu ve Batı Almanya‘nın 1990 yılındaki birleşmesinden bu yana görülen en düşük oran olan yüzde 4,9 olarak gerçekleşirken, bir önceki aya göre de sabit kaldı. Mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı ise nisanda geçen aya göre 12 bin kişi azaldı. Veriye ilişkin beklenti, 5 bin azalması yönündeydi. Toplam işsiz sayısı ise 2 milyon 229 bin oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı, geçen aya göre 0,2 puan düşerek nisanda yüzde 4,9’a geriledi.

İşsiz Sayısı 155 Bin Kişi Azaldı

BA’ya göre, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya‘da, işsiz sayısı nisanda bir önceki yıla göre 155 bin kişi azaldı. Federal İş Ajansı Başkanı Detlef Scheele, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Ekonomide, bahardaki toparlanmayla işsiz sayısı nisan ayında düşmeye devam etti. Firmaların yeni çalışanlara talebi çok yüksek seviyede bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

İstihdam Yüzde 1,1 Arttı

Öte yandan, Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, Almanya‘da toplam istihdam, martta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artarak 44 milyon 897 bin kişiye yükseldi. Ülkede, geçen yılın mart ayına göre istihdama katılan kişi sayısı da 495 bin arttı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |