Almanya'da Başörtüsü Yasakları “Uyum Sorumlusunun Görevi Uyumu Teşvik Etmek, Müslümanların Dışlanmasını Değil”

Almanya'da, Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz tarafından yeniden gündeme getirilen ilkokullarda başörtüsü yasağına IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı tepki gösterdi.

admin 17 Mayıs 2019

Avusturya‘da ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasanın kabul edilmesinin ardından Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz’un Almanya’da da böyle bir yasağın uygulanabileceği yönünde işaretler vermesi, ülkede yaşayan Müslümanların tepkisini çekti.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, Anette Widmann-Mauz’un kız çocukları için başörtüsü yasağı talep etmesine sert tepki gösterdi. Yazıcı, “Uyum sorumlusu olan bir kişinin görevi uyumu teşvik etmektir, dışlamayı değil. Widmann-Mauz’un başörtüsü yasağı talebi ön yargıları beslemekte ve Müslümanları dışlamaktadır.” dedi. Yazıcı, “Görev tanımında ‘uyum sorumlusu’ yazan Anette Widmann-Mauz’un yapmış olduğu girişim abesle iştigaldir. En başta, neden böyle bir tartışma başlatmış olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Zira bu tavrıyla Müslümanlara da toplumun tamamına da iyilik yapmamaktadır. Bu tür tartışmalar toplumu kutuplaştırmakta, Müslümanlara karşı ön yargıları beslemekte ve dışlanmalarına sebep olmaktadır.” İfadelerin kullandı. 

Başörtüsü Yasakları

Almanya İlkokullarda Başörtüsünü Yasaklamayı Tartışıyor

17 Mayıs 2019

Yasak Anayasaya Aykırı

Bu tartışmalar sonrası Müslüman çocukların okullarında daha fazla düşmanlığa, eziyete ve hakarete maruz kaldığına dikkat çeken Yazıcı, “Uyum sorumlusunun resmî görev ve yükümlülüğü uyumu teşvik etmek Müslümanların dışlanmasını değil.”dedi. Yazıcı, bu tartışmaların daha önce defalarca Almanya’da gündeme geldiğini ve rafa kaldırıldığını da hatırlatarak  böyle bir yasağın anayasayla bağdaşmayacağına dikkat çekti. Yasağın anayasa tarafından garanti altına alınan ebeveynin çocuklarını yetiştirme hakkını ihlal ve inanç özgürlüğünü sebepsiz yere ihlal etme anlamına geleceğini söyledi.

“Kimsenin Dinde Zorlama Talep Ettiği Yoktur”

Yazıcı sözlerini şu şekile sürdürdü: “Kimsenin dinde zorlama talep ettiği yoktur. Bu bir kuraldır ve tartışılmaması gerekir. Eğer çocuklar, mesela annelerine özendikleri için başörtüsü takıyorlarsa veya merak edip denemek istiyorlarsa kimsenin buna bir şey söyleme hakkı olamaz. Her çocuk kendi kişiliğini istediği gibi şekillendirme ve anne babasının himayesi altında kendi iradesi doğrultusunda yetişme hakkına sahiptir. Tabii ki bu kural Müslüman çocuklar için de geçerlidir.”

Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, kız çocuklarının başörtüsü takmasının “saçma olduğunu” ve Müslümanların çoğunun da böyle düşündüğünü savunarak, “Kız çocuklarını buna karşı korunması için velilerle görüşmekten yasağa varıncaya kadar tüm tedbirler incelenmeli.” ifadesini kullanmıştı.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar